Хъбъл се повреди и никой не знае какво му е
Телескопът на НАСА Хъбъл претърпя повреда, а от космическата агенция все още не могат да определят с точност на какво се дължи тя.
Това е най-сериозната авария на съоръжението за последното десетилетие, съобщава електронното издание UPI.
31-годишният космически телескоп с цена от 1.5 милиарда долара внезапно спрял работа на 13 юни тази година, докато учените наблюдавали група пулсиращи звезди.
НАСА се опитва да идентифицира причината за проблема, тъй като без орбиталния телескоп много астрономически изследвания ще трябва да бъдат отложени или прекратени.
Засега инженерите безуспешно се опитват за рестартират Хъбъл. Телескопът, който е с дължина от около 13 метра, е кръстен на астронома и автор на редица основополагащи космически изследвания Едуин Пауъл Хъбъл (1889 - 1953).
Целта е да бъдат активирани част от резервните модули на съоръжението, които контролират захранването и трансфера на данни, обяснява главният астрофизик на НАСА Пол Херц.
"Почти всичко на Хъбъл, с много малки изключения, е заменяемо. Това означава, че ако нещо се повреди, на самия телескоп има друга част, която може да го замести. Засега не можем да кажем къде точно е проблемът, но се опитваме да изолираме потенциалния "виновник" за ситуацията", казва Херц.
По думите му е почти сигурно, че ще се намери решение, но все пак има малка вероятност Хъбъл да не може да бъде рестартиран от Земята.
В момента екип от 12 специалисти в базата на НАСА в Мериленд тестват няколко процедури за включване на резервните компоненти на телескопа. Процесът обаче е изключително сложен - не само заради това, че работата се върши от разстояние, но и заради фините инструменти, с които работи Хъбъл.
За съжаление, НАСА не разполага със специализиран космически апарат за обслужване на телескопа. Той е изстрелян в орбита от совалката Discovery през 1990 г. и обикаля около Земята на височина от 550 километра, или с близо 130 километра над Международната космическа станция.
През 2008 г. също се наложи телескопът да бъде ремонтиран с включването на резервни компоненти. През 2009 г. той за последно беше посетен от астронавти, които подмениха няколко повредени жироскопи.
За момента от НАСА не се наемат с прогноза за това колко време ще отнеме ремонтът на Хъбъл. Астрономическите изследвания могат да се провеждат и с други апарати, но възможностите на телескопа са уникални. С него могат да се правят детайлни наблюдения на обекти, които се намират на разстояние от 15 милиарда светлинни години - повече от всяка друга обсерватория на Земята.
Учените от НАСА се надяват, че Хъбъл ще може да работи съвместно с новия телескоп Джеймс Уеб, който ще бъде изстрелян в орбита от космодрума Кенеди във Флорида през ноември тази година.
От космическата агенция твърдят, че новият телескоп е наследник на Хъбъл, но няма да го замени напълно. Това е така, защото Джейм Уеб ще работи с инфрачервена светлина, за разлика от Хъбъл, който използва оптическа светлина.
Космическият телескоп Хъбъл стои в основата на някои от най-важните открития в областта на астрономията, включително наблюденията на суперновите и теорията за разширението на Вселената, заради които астрофизиците Адам Рийс и Брайън Шмид получават Нобелова награда.