Литър от най-скъпата течност на планетата струва 8 млн. долара. Коя е тя?
Смъртоносният ловуващ скорпион, известен още и като жълт скорпион, е едно от най-опасните животни на планетата.
Отровата му представлява мощен коктейл от невротоксини, които, макар и да не са смъртоносни за здрав възрастен човек, предизвикват ужасяваща болка.
За децата и за хората със сърдечни заболявания обаче ухапването е много вероятно да бъде фатално.
Освен че е опасна обаче, отровата на жълтия скорпион се оказва и изключително скъпа. Един галон (около 3.78 литра от нея) струва почти 40 милиона долара, което я прави най-скъпата течност в света, пише Business Insider.
Но дори и да разполагате с подобна сума, едва ли ще можете да си купите един галон отрова от скорпиони по простата причина, че тя се добива изключително трудно и се продава в съвсем малки количества.
Обикновено на цена от около 130 долара можете да се сдобиете с количество, което е малко по-малко от кристалче захар. Един грам се котира за между 7000 и 8000 долара.
Отровата се добива от скорпионите ръчно, като на едно "доене" могат да се източат около два милиграма. Простата аритметика показва, че за събирането на един галон трябва да се "издоят" 2.7 милиона скорпиона.
Хората, които се занимават с тази дейност, рискуват много, защото при всяка манипулация могат да бъдат ужилени.
Стив Трим е основател на компанията Venomtech, която се занимава с добив на отрова от жълти скорпиони. По думите му ужилването от скорпион е поне 100 пъти по-болезнено от това на пчела. Силната отрова на тези животни обаче съдържа множество полезни съставки, които се използват в медицината.
Една от тях са хлоротоксините, които се оказват подходящи при диагностиката на тумори в мозъка и гръбначния стълб, както и при лечение на малария. Калиотоксините пък се използват в експериментални методи за лечение на костни заболявания.
12 опасни растения, които могат сериозно да ви наранятТе са красиви, но не са безобидни
Колкото повече научни изследвания се провеждат с отровата на скорпионите, толкова повече приложения за нея се откриват в практиката. А това означава, че търсенето за нея нараства. По тази причина учените се опитват да ускорят процеса на добиването ѝ.
Изследователи от Мароко, например, са успели да разработят апарат, който може да добива отровата дистанционно от четири скорпиона едновременно. Те се надяват скоро да пуснат устройството на пазара, тъй като това значително би улеснило процеса и би го направило далеч по-безопасен.
Според Стив Трим има много хора, които си мислят, че "доенето" на скорпиони е лесна работа, която може да им докара бързи печалби. Той обаче ги съветва да не се захващат с нея, първо, защото е опасна, и второ, защото няма да могат да гарантират качеството на ресурса, който събират.
И накрая може да се окаже, че са положили много усилия и са предприели огромен риск, но няма кой да купи продукцията им.
В Египет, където се намира "царството на скорпионите", има лаборатории, които също са специализирани в тази дейност. Те наемат ловци на скорпиони от местното население, на които се плаща просто да доставят животните. Обикновено те получават по 10 цента на скорпион, но са оборудвани със специални, ръкавици, ботуши, ултравиолетови лампи и, разбира се, противоотрова.
В бъдеще учените се надяват да могат да развъждат скорпионите в изкуствена среда, за да не се налага те да бъдат улавяни в пустинята.