Доларът поскъпва след изказване на ръководител от Федералния резерв
Азиатските акции запазиха ръста си в сутрешната сесия днес, въпреки изказването на ръководител от Федералния резерв на САЩ, което подкрепи долара и се отрази негативно на апетита към риск и на несигурността около случващото се в Китай.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.22%, а японският Nikkei се повиши с 0.32%.
Австралийският основен индекс добави 0.18%, докато индексът на китайските сини чипове падна с 0.28%, а хонконгският Hang Seng се повиши с 0.45%.
Тази седмица регионалният индекс на MSCI за Азия възстанови по-голяма част от изгубеното седмица по-рано, когато поредица от регулаторни мерки от страна на Китай в различни сектори хвърлиха сянка над региона като цяло.
Търговията при китайските акции е по-спокойна тази седмица, с изключение на резките колебания в цената на акциите на технологичния гигант Tencent, след като китайски държавни медии разкритикуваха индустрията на видеоигрите.
"В краткосрочен план възстановяването на цените на акциите може да продължи, но несигурността около политиката на Китай ще прогони дългосрочните инвеститори от китайските технологични акции," казва пред Ройтерс Едисън Пън, старши пазарен анализатор в Saxo Markets.
Пън също така посочи, че вчера в държавните китайски медии са критикувани и електронните цигари, което може да има последствия за акциите на свързаните с този бизнес компании.
Щатският индекс S&P 500 вчера отстъпи с 0.46% от достигнатото ден преди това рекордно ниво. Индексът на сините чипове Dow Jones се понижи с 0.92%, докато технологичният Nasdaq записа лек ръст.
E-mini фючърсите на S&P 500 днес нарастват с 0.2%.
Пазарите следят "разнопосочните сигнали от излизащите данни и се опитват да преценят какво ще направи Фед," казва Кайл Рода, анализатор в IG markets. Според него случващото се в последните часове на пазарите се дължи на изказване на вицепредседателя на Фед Ричард Кларида.
Кларида, който е един от архитектите на новата стратегия относно политиката на Фед, заяви, че смята, че условията за вдигане на лихвите може да бъдат изпълнени до края на 2022 г.
Това изказване помогна на доходността по щатските държавни облигации и на долара.
Доходността по 10-годишните книжа за последно бе на ниво от 1.199%, нараствайки от нивото си на затваряне при 1.184% вчера. По-рано през деня тя падна до 1.127%, което бе най-ниското й ниво от февруари.
Това помогна на долара, който се разменяше срещу 109.63 йени, в сравнение с достигнатото вчера дъно от 108.71.
По-скъпият долар от своя страна се отрази леко на златото, което поевтиня с 0.1%.
Щатският лек суров петрол поскъпна с 0.37% до 68.4 долара за барел, докато цената на брента се повиши с до 70.61 долара за барел възстановявайки малко от изгубеното в предходните три дни.
Втората най-голяма криптовалута по пазарна капитализация - етер, поевтиня с 1.75% след като предходния ден поскъпна с 8.7% вследствие на технически корекции на блокчейн платформата етериум, които се очакват по-късно днес.
Биткойнът губи 1.3% и се търгува на цена от близо 40 000 долара около която се движи цената през последната седмица.