През 2019 г. журналистката Ани Дейли си взима почивка от натовареното ежедневие в Ню Йорк и се впуска в търсене на тайни за щастието от цял свят.

Тя посещава шест държави, сред които Норвегия, Япония и американския щат Хавай.

Дейли знае, че здравето, щастието и дълголетието не са неща, които се купуват и затова интервюира над 100 местни и експерти относно техните виждания за начина на живот.

Какво открива? Истинското благосъстояние е много по-задълбочено от зеления фреш или скъпите хранителни добавки, когато погледнете към него през глобален обектив.

Тук става въпрос повече за подхранването на душата с непреходни лекове, които винаги са имали най-голямо значение, като вашата общност, свежия въздух и промяната на гледната точка, пише CNBC.

Ето три завладяващи тайни за здравето и щастието от едни от най-дълго живеещите хора в света:

1. Те прекарват възможно най-много време на открито

Приятелка на Дейли, която израства в Норвегия, я запознава с философията на име friluftsliv (което се превежда като “живот на открито”). Почитателите на friluftsliv я описват като чувство — фундаментален стремеж да прекарват възможно най-много време на открито.

Без значение, че в Норвегия вали много всяка година или че в определени части на страната слънцето не изгрява по три месеца, норвежците, които са в челото на класациите по продължителност на живота, остават посветени на каузата да прекарват много време навън. Това до голяма степен е така, защото знаят, че ще подобри настроението им, психическото им здраве и емоционалното им благосъстояние.

Хората в САЩ, например, не прекарват достатъчно време навън. По данни на Американската агенция за опазване на околната среда американците прекарват средно 90% от времето си на закрито, където концентрацията на някои замърсители често е между два и пет пъти над тази на открито. Това не се отразява особено добре на нашето здраве.

За да почувствате оздравителните ефекти на friluftsliv, не е нужно да се отправяте на епично къмпингуване или планинско изкачване. Ходенето пеша до магазина, за да напазарувате хранителни продукти, вместо да използвате автомобил, е friluftsliv.

Пикникът в парка, вместо храненето на закрито, е friluftsliv. Тичането в парка, вместо посещението на фитнес, е friluftsliv. Обучението в детски градини на открито, вместо в затворени учебни стаи, е friluftsliv. Много жители на Норвегия изкарват бебетата си навън, където да спят и да свикват с живота на открито от ранна възраст, пише Дейли.


Това ли е тайната на японското дълголетие?В Япония тайната за по-дълъг, по-щастлив и изпълнен с повече удовлетворение живот може да бъде обобщена с една дума – икигай

2. Те си приготвят сложни храни или напитки

Американците, например, са по бързата и лесна за приготвяне храна. Кой има време да готви бавно и продължително?

Един от начините да заострите фокуса си и да практикувате присъствие в настоящето, е като се занимавате от време на време с някаква заплетена дейност – не толкова заради крайния резултат, а заради процеса.

В Япония, където средната продължителност на живота е 85 г., майсторите на чая правят това с чаените церемонии. По време на процеса по приготвянето и сервирането на чая те са толкова концентрирани, че не мислят за нищо друго. Става въпрос за приемането на будистката концепция за времето, обяснява Шинегори Нагатомо, преподавател по философия в университета Темпъл.

“Много хора често бленуват, мислейки, че има нещо по-добро на друго място, различно от това, на което се намират,” посочва той. “Реалността, в крайна сметка, обаче се случва постоянно точно пред очите ви, така че е по-добре да сте ангажирани напълно с това.”

Това е напълно логично. Ако всичко е непостоянно, а времето е мимолетно, не трябва ли всички ние да преследваме моменти, които са толкова прекрасни и уникални, че да ни карат да забравим за себе си и да ни извадят от собствените ни глави?

3. Те научават историята си

В САЩ Хавай е щатът с най-голяма средна продължителност на живота. “За да живееш здравословен живот на този свят, трябва да познаваш собствената си история,” казва пред Дейли Грег Солатарио, който е роден в Хавай и живее там и до днес.

“Аз произхождам от тази земя. Моето семейство произхожда от тази земя,” казва той, посочвайки заобикалящата го тропическа гора. “И дълбоко в себе си вярвам, че това, че знам откъде идвам, ми помага да остана здраво стъпил на земята и ме свърза с всичко, което ме заобикаля всеки ден.”

Като 50-о поколение Солитарио, Грег е част от последното древно семейство, което все още живее в долината Халава - историческо място в Молокай, където хавайците се заселват още през 650 след Христа.

“Има една хавайска фраза ,nana i ke kumu‘, която означава ‚обърнете се към източника,’ или ‘обърнете се към учителя,’” казва той. “Идеята е, че вашите прадеди са вашите пътеводители. Когато знаете откъде идвате, можете да опознаете по-добре себе си. А да познаваш себе си и да познаваш историята си е един от най-добрите начини да бъдеш добре.”

Затова попитайте вашите родители, баби и дядовци или по-възрастни съседи за това какъв е бил животът им преди да се родите. Какви традиции или съвети могат да бъдат предадени на бъдещите поколения?

Тук не става въпрос за това да научите вашето потекло в технически аспект чрез генетични тестове, а за това да научите вашата история, като намерите време да се свържете с по-възрастните, които са помогнали за формирането на пътя ви. Процесът по изслушването и предаването на истории придава смисъл на нашия живот.