Как се представят FAAMG компаниите от началото на 2021 г.?
Общо осем от десетте най-скъпи публични компании в света са американски.
По един представител в топ 10 имат Китай и Саудитска Арабия, като това са съответно технологичната Tencent и петролният гигант Saudi Aramco.
Наскоро Facebook се присъедини към компаниите, оценени на над 1 трилион долара. Така вече в света има шест подобни гиганта – пет от САЩ и Aramco.
Най-скъпи продължават да са Apple и Microsoft, като пазарната им капитализация надхвърля 2 трилиона долара.
Малко след средата на третото тримесечие на 2021 г. решихме да проверим как се търгуват най-скъпите щатски компании, като всичките са от технологичния сектор.
Основният технологичен индикатор Nasdaq добавя малко над 14% от началото на годината, или иначе казано - за поредна година вложение в най-големите компании от сектора би „победило“ по доходност индекса.
Макар и най-скъпа, Apple се представя малко по-слабо от пазара. Доходността по позицията от началото на 2021 г. възлиза на около 12%.
Междувременно, инвестиралите в Microsoft в края на миналата година могат да се похвалят с три пъти по-висока доходност – 37%, показва справка на Profit.bg.
Подобни ръстове отчитат и от Facebook, добавили 31 на сто към стойността си.
Най-слабо от топ 5 на компаниите се представя Amazon, загубила 1.75% от началото на 2021 г. Тя е и единственият губещ от големите компании до момента.
Най-добре пък се представя компанията майка на Google – Alphabet. Книжата на основаната от Лари Пейдж и Сергей Брин компания добавят 58% за периода от 1 януари до днес.
Средната доходност от петте инвестиции се равнява на около 27%, или близо два пъти повече от нарастването при Nasdaq.
Това означава, че ако в началото на 2021 г. бяхме инвестирали 10 000 лева в петте компании, днес бихме имало 12 700 лева, без да приспадаме комисионите по придобиването на акциите, както и да добавяме дивидентите, разпределени от тях.
Петте компании са част от абревиатурата FAAMG, която - заедно с FAANG и оригиналната FANG, придобиха популярност в последните 4-5 години.
От 2012 г. до днес доходността при петте позиции е 1 227.36%, което означава, че при нашето вложение от 10 000 лева вече би се превърнало в 132 736 лева.
* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.