Разнопосочна търговия в Азия, петролът поскъпва за шести пореден ден
Разнопосочна търговия се наблюдава на азиатските капиталови пазари тази сутрин.
Инвеститорите остават загрижени за последствията от потенциалния фалит на китайския строителен гигант Evergrande Group, както и за енергийния дефицит, който ограничава китайската индустрия.
Парадоксалното е, че именно китайските индекси отчитат леки повишения тази сутрин, докато на останалите пазари преобладават негативните настроения.
Широкият бенчмарк MSCI Asia-Pacific, който включва акциите на водещите компании в азиатско-тихоокеанския регион (без Япония), отчита спад от 0.13% в сутрешната търговия.
На борсата в Токио Nikkei 225 отчита понижение от 0.1%, докато южнокорейският KOSPI бележи спад от малко над процент. В Австралия S&P/ASX 200 губи 1.4% от стойността си.
На противоположния полюс се намира хонконгският Hang Seng, който отчита ръст от 1.5 на сто. Китайският Shanghai Composite добавя 0.6% към стойността си.
Бъдещето на строителната компания Evergrande е под въпрос, след като в петък тя пропусна плащане по облигационна емисия. Компанията има 30 дни да покрие задълженията си, след което ще бъде обявена официално във фалит.
Местните власти към момента разглеждат финансовото управление на строителния гигант, а Китайската централна банка съобщи, без да споменава изрично името на компанията, че ще защити правата на всички купувачи на жилища.
Инфлацията в еврозоната нарасна до 10-годишен максимумДанните излизат седмица преди срещата на ЕЦБ
Затягането на изискванията за консумацията на енергия от страна на Пекин пък се отразяват негативно на индустриалния сектор в страната. По-рано тази седмица стана ясно, че някои компании, включително и водещи доставчици на Apple и Tesla, са били принудени да затворят заводите си за няколко дни.
Петролът поскъпва за шести пореден ден под влияние на опасенията за дефицит на предлагането.
Фючърсите на американския лек суров петрол добавиха 1.2% до ниво от 76.36 долара за барел, докато тези на сорта брент отчитат ръст от 1.1% тази сутрин до 79.63 долара за барел.
Тревогите на инвеститорите за добивите се засилиха, след като ураганите Аида и Никълъс затвориха част от платформите в Мексиканския залив. Някои от африканските производители, като Нигерия и Ангола, също изпитват затруднения да достигнат производството, заложено в квотите на ОПЕК.
Златото пък поевтиня с 0.25% до ниво от 1747.80 долара за тройунция.
На пазара на криптовалутите биткойнът поевтиня с 3.7% до ниво от 42 441 долара за брой, а етерът отчита понижение от 5.9% до 2943 долара за брой.