Китай увеличава добива на въглища в опит да овладее енергийната криза
Властите в Китай наредиха на над 70 въглищни мини в провинция Вътрешна Монголия да увеличат годишните си добиви с близо 100 милиона тона, за да бъде овладяна енергийната криза в страната, съобщава The Guardian.
Това е поредното усилиe от страна на Пекин да компенсира дефицита на енергийния пазар, който доведе до рекордно поскъпване на електричеството, а на места се стигна и до въвеждане на режим на тока.
Предложеното увеличение на добивите ще покрие около 3% от общото потребление на въглища в Поднебесната империя.
Засега обаче не е ясно докога мините ще могат да запазят увеличените квоти за добив.
Досега 72-та рудника във Вътрешна Монголия, за които се отнася заповедта, добиваха по 178.5 милиона тона годишно. Сега количествата ще бъдат увеличени с 98.4 тона.
Провинцията е вторият най-голям производител на въглища в Китай, като генерира над една четвърт от общото производство в страната. През 2020 година обаче добивите намаляха с 8%, а в месеците от април до юли тази година също се наблюдаваше понижение. До голяма степен то беше предизвикано от антикорупционното разследване, насочено именно към въглищния сектор.
Продукцията беше ограничена заради строгите санкции, наложени от правителството за превишаване на разрешените норми.
Междувременно в съседната провинция Шанси, която е с най-развита въгледобивна индустрия в страната, 27 мини бяха затворени заради наводнения.
Запасите от въглища в най-големите китайски пристанища пък възлизаха на 52.34 милиона тона в края на септември, преди почивните дни по случай националния празник на страната. Това е с 18% под нивата от същия период на миналата година.
За да подсигури достатъчно предлагане на въглища преди началото на зимния отоплителен сезон за домакинствата, правителството възобнови добивите в няколко мини, които бяха затворени преди години.
Ще бъде увеличен и вносът на въглища, след като през първите 8 месеца на тази година той отчете спад от 10%.