Компанията майка на Facebook обяви днес, че е отблокирала хаштага за прякора на звездния майстор-готвач Нусрет Гьокче '#saltbae', след като открила, че той е блокиран в световен мащаб дни, след като онлайн се появи видео, на което Гьокче храни в Лондон високопоставен функционер от Виетнамската комунистическа партия с пържола със златно фолио.

"Отблокирахме този хаштаг във Facebook и разследваме защо се е случило това," е заявил говорител на Meta пред Ройтерс, потвърждавайки, че хаштагът е блокиран за всички потребители на Facebook по света, а не само във Виетнам.

Засега не става ясно защо хаштагът е блокиран, а говорителят не е предоставил повече подробности относно евентуалните причини.

В изслушване пред Конгреса по-рано през годината главният изпълнителен директор на Meta Марк Закърбърг заяви, че изкуственият интелект играе важна роля в "модерирането на съдържанието" и е отговорен за свалянето на над 90% от съдържанието, което не отговаря на принципите на Facebook.

На видеото, което първо беше пуснато в официалния профил на Гьокче в TikTok, се вижда как той овкусява, реже и подава с присъщата си показност парче месо от пържола със златно фолио на министъра по обществената сигурност на Виетнам То Лам в своя ресторант в Лондон, където една пържола може да струва до 1 450 паунда (1 960 долара).

Salt Bae предлага пържола за 850 долара в ресторанта си в Лондон38-годишният Нусрет Гьокче има близо 39 млн. последователи в Instagram и притежава ресторанти в най-различни дестинации, включително Лос Анджелис, Ню Йорк и Маями.


64-годишният Лам бил във Великобритания като част от делегация на Виетнам за климатичната конференция на ООН COP26. Кадрите с него обаче предизвикаха недоволство във Виетнам, като мнозина си задаваха въпроса как толкова високопоставен ръководител е позволил да бъде заснет с толкова скъпа храна, при положение че в страната му се борят с корупцията.

Засега не е ясно кой е платил за храната. Нито Лам, нито от външното министерство на Виетнам са отговорили на запитванията за коментар.

Оригиналното видео беше премахнато от профила на Гьокче в TikTok, малко след като беше качено, а негови копия също са били отстранени впоследствие.

Официалната месечна заплата на министрите във Виетнам е около 16 милиона донга (705.47 долара).

Виетнам редовно моли социалните медии да цензурират съдържание, което счита за "противодържавно". Миналата година страната заплаши да спре достъпа на Facebook, ако компанията не премахне още политическо съдържание от платформата си.

От Facebook са отказали коментар дали виетнамското правителство е помолило видеото да бъде премахнато.