Министър записа обръщението си към COP26, нагазил до колене в океана
Външният министър на тихоокеанския остров Тувалу засне обръщението си към световните лидери, участващи в срещата за климата в Глазгоу, нагазил до колене във водите на океана.
По този начин той се опита да привлече вниманието им към проблемите на островните държави, които са едни от най-уязвимите по отношение на климатичните промени, предава CNBC.
В своето изявление Симон Кофе е официално облечен в костюм и вратовръзка и е застанал зад катедра, която също е поставена във водата.
"Обръщението съпоставя условията, при които се водят преговорите в рамките на срещата COP26, с реалната ситуация, пред която са изправени държавите, като Тувалу, в резултат на климатичните промени и повишаващото се равнище на океаните. То е фокусирано и върху смелите действия, която страната предприема, за да адресира тези проблеми", обяснява външният министър.
Държавата Тувалу, която се намира на около 4000 километра югозападно от Хаваите, е съставена от общо 9 острова, а населението ѝ е около 12 000 души. На туристическия сайт на страната се посочва, че до края на този век тя може да остане изцяло под вода.
Учениците, които се запознават с ефектите на глобалното затопляне, може да са представители на последното поколение, което ще израсне на територията на острова. Много от неговите жители вече са емигрирали в Нова Зеландия.
По данни на Световната банка морското равнище в Тихоокеанския регион се повишава между два и три пъти по-бързо, в сравнение със средните темпове на планетата. До края на 21 век то може да нарасне с между 0.5 и 1.1 метра.
Sneak preview of the side event later this week: we are so proud to be working with Government of Tuvalu! ???????? Fafetai Lahi! #cop26 #climatemobility #climateaction pic.twitter.com/pzVWwZS9Xx
— @PCCMHS (@pccmhs) November 5, 2021
Симон Кофе не е единственият политик, който се опитва да обърне вниманието на севтовните лидери към проблемите на региона. Миналата седмица президентът на Малдивите Ибрахим Мохамед Солих предупреди, че океанът поглъща островите един по един и ако тенденцията не се промени, до края на века държавата му вече няма да съществува.
Премиерът на Барбадос Миа Мотли заяви пред участниците в световната среща за климата, че повишаването на световната температура с 2 градуса по Целзий означава "смъртна присъда" за населението на много държави по света.