Нова понци схема в САЩ, този път за 1 млрд. долара
Собственик на компанията за соларни панели беше осъден на 30 години затвор, след като стана ясно, че е ръководил Понци схема, която е ощетила инвеститорите с над 1 млрд. долара.
Това е най-голямата измама в северната част на Калифорния.
50-годишният Джеф Карпоф ще получи максималните 30 години зад решетките, след като през януари 2020 г. се призна за виновен в обвиненията за измама и пране на пари.
47-годишната му съпруга Полет ще получи 15-годишна присъда.
На двойката също така им бяха конфискувани активи за над 120 млн. долара, сред които колекция от скъпи коли и ваканционни имоти на Карибите, Мексико, езерото Тахо и Лас Вегас, като всички те са закупени с пари в брой.
Иззетото имущество ще бъде продадено и с парите ще бъдат частично обезщетени измамените лица. Правителството вече продаде 148 коли, сред които и Firebird от 1978 г., принадлежал на Бърт Рейнолдс, за който бяха получени 8.2 млн. долара.
Семейството стартира компанията си DC Solar като законен бизнес, като започва да предлага соларни генератори, монтирани на ремаркета. Те промотират този продукт от 2011 до 2018 година, като според тях ще могат да осигуряват ток за нуждите на телекоми, както и електричеството, необходимо за спортни и други мероприятия.
На по-късен етап двамата предлагат на инвеститорите да отдадат на обратен лизинг закупените генератори на DC Solar, който пък ще ги даде за ползване на нуждаещите се компании. По този начин инвеститорите могат да ползват и данъчен кредит, казвали още семейство Карпоф.
Прокуратурата обаче е установила, че генераторите така и не са носили големи приходи, а ранните инвеститори са получавали пари от тези, включили се на по-късен етап в измамата.
Карпоф и останалите хора, работили в компанията, са прикривали измамата си с фалшиви отчети и договори за лизинг.
В крайна сметка, те прекратяват производството на мобилните генератори, а поне половината от 17 000, които компанията твърди, че е продала и взема обратно на лизинг, дори не съществували.
Карпоф и колегите твърдяли, че останалите генератори са на места, където всъщност те не са били намерени. Измамниците поставяли идентификационни стикери на генератори, които били произведени в миналото и по този начин лъгали инвеститорите си.
„Твърдяха, че са иноватори в алтернативната енергия, но всъщност крадяха пари от инвеститорите и ощетиха по този начин американския данъкоплатец със стотици милиони долари в данъчни кредити“, казва прокурорът по делото.
Между 2011 и 2018 г. компанията е привлякла 2.5 млрд. долара, а сумата, която е обект на измама, е над 1 млрд. долара. Сред излъганите инвеститори е дори Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет, който губи 340 млн. долара.
Семейство Карпоф е използвала парите, за да закупи повече от 150 луксозни коли, 32 имота, спонсорирала е спортни мероприятия и е имала абонамент за услугите на частен самолет.
Останалите петима служители на компанията са в очакване на присъдите си.