Лесно ли се фалшифицират тестовете за антитела?
Тестовете за антитела могат да се фалшифицират много по-лесно от другите изследвания.
Това заяви проф. Георги Момеков от Катедрата по фармакология, фармакотерапия и токсикология в МУ пред Нова телевизия.
"Наистина има много хора, които са изкарали болестта на крак и имат антитела. Протекцията обаче при ваксинираните е много по-висока, отколкото при тези, които са изкарали вируса", обясни специалистът.
„Сега берем плодовете на тези няколко седмици, в които имахме нарастващ брой случаи. Когато си на първо място по смъртност, трябва да има брутални мерки, ако се цени човешкият живот. Или не правим нищо и стигаме до подобни черни рекорди, или се опитваме като общество да се хванем за ръце и да минем през това нещо заедно”, каза още професорът.
Колко вида са тестовете за антитела и по какво се различават?
Към момента се предлагат два вида тестове за определяне на антителата срещу SARS-CoV-2. Единият показва само дали те въобще са налични, докато другият изследва и тяхната ефективност.
Какви видове антитела има?
Интерес представляват основно три вида антитела. Първите два - т.нар. IgA и IgM антитела, се появяват в резултат от първоначалната реакция на организма срещу вируса. Те се образуват бързо, но нивото им в кръвта спада за относително кратко време след инфекцията, в сравнение с тези от третата група: така наречените IgG антитела.
Те се образуват от "клетките на паметта", някои от които могат да останат в тялото дълго време. Те си "спомнят", че вирусът Sars-CoV-2 е враг.
Кога има смисъл от тест за антитела?
Тялото започва да произвежда IgG антитела едва няколко дни след инфекцията. Следователно, тестът, който проверява за този тип антитела, не бива да се прави преди да са изминали поне две седмици от заразата.
Оказва се обаче, че не всеки преборил коронавируса образува антитела. Такъв е случаят с млад мъж от Пловдив.
Доц. д-р Мария Атанасова обяснява, че има случай на мъж, изкарал инфекцията, доказан неколкократно с PCR, който се оказва, че няма антитела. Всичко е много индивидуално. Що се отнася до имунитета и колко е дълготраен и дали е обусловен само от антитела, не, при вирусните инфекции той се обуславя от клетъчния аспект на имунната система.
По-ниски антитела може да има при безсимптомно или при по-леко боледуване, смятат още специалистите.