Владимир Комаров: Космонавтът, който падна от космоса
1967 г. има особено значение за Съветския съюз - това е 50-годишнината от Руската революция, както и 10-ата годишнина от изстрелването на Спутник - първия изкуствен спътник в света.
Лидерът на СССР Леонид Брежнев иска да отпразнува този триумф, като организира друго историческо постижение – грандиозна среща между два съветски кораба в космоса.
Планът на мисията, наречена Союз 1, е да изстреля капсула с космонавт на борда. На следващия ден трябва да излети второ превозно средство - Союз 2, с още трима членове на екипажа на борда. Двата кораба "Союз" трябва да се срещнат и акостират, след което първият космонавт да се качи в другия кораб, за да смени мястото си с колега.
На Союз все още няма херметичен докинг тунел, така че размяната на членовете на екипажа между капсулите трябва да стане външно чрез космическа разходка, разказва Amusing Planet .
Владимир Комаров е избран да управлява мисията Союз 1" Носител на званието „Герой на Съветския съюз“, което получава след първия си космически полет през октомври 1964 г., той е може би най-уважаваният космонавт след Юрий Гагарин, който трябва да бъде негов дубльор за Союз 1. Комаров и Гагарин са близки приятели.
Администрацията на Брежнев иска скачването да стане на или около Първи май. Те оказват огромен натиск върху екипа разработчици на Союз, за да подготвят двата космически кораба навреме за очакваното изстрелване. Но Союз далеч не е готов. Всъщност, корабът има 203 структурни проблема, които правят машината негодна за пътуване в космоса. Но кой би казал това на Леонид Брежнев?
Юрий Гагарин, работещ тясно с техниците, изготвя официален документ от десет страници, в който очертава подробно всички проблеми. Той поверява този документ на своя приятел от КГБ Вениамин Русаев, който се опитва да предаде бележката нагоре по командната верига.
Но в съветското общество лошите новини винаги се отразяват зле на пратеника и никой не иска да се изправи срещу гнева на Леонид Брежнев.
Русаев са обръща към Георги Цинев, близък личен приятел на Леонид Брежнев. Ако някой може да предаде важно послание право в ръцете му, това е Цинев. За съжаление, той решава, че такъв експлозивен документ може да наруши отношенията му с Брежнев и да застраши собствения му възход в КГБ.
Цинев унищожава бележката и всички, които са я видели или боравили с нея, са уволнени или понижени в длъжност. Самият Русаев е преместен в незначителен отдел за обучение на персонал извън Москва.
По-късно Комаров се среща с Русаев и му казва: „Няма да се върна от този полет“. Когато Русаев го пита защо не е отказал мисията, Комаров отговаря: „Ако не направя този полет, вместо мен ще изпратят резервния пилот. Това е Юра и той ще умре вместо мен. Трябва да се погрижим за него."
Сутринта на изстрелването - 23 април 1967 г., журналистът Ярослав Голованов съобщава, че Гагарин се появява на мястото на изстрелване и иска да бъде облечен в скафандър.
„Вече беше ясно, че Комаров е напълно годен да лети и оставаха само три-четири часа до времето за излитане, но той изведнъж избухна и започна да изисква това-онова. Това беше внезапен каприз”, разказва Голованов. Някои смятат, че или Гагарин се е опитвал да се намеси в полета, за да спаси приятеля си, или се е опитвал по някакъв начин да наруши подготовката, но без ясен план за действие.
Така Союз излита с Комаров на борда. Веднага след като достига орбита, провалите започват. На следващия ден, когато проблемите на Комаров не са разрешени, изстрелването на втория Союз е отменено и цялата мисия прекратена.
Сега трябва да върнат Комаров на земята. Без помощ от неработещите компютри обаче навигацията се оказва почти невъзможна и Комаров среща големи трудности да подготви капсулата. „Този дяволски кораб! Нищо, до което се докосвам, не работи както трябва“, оплаква се той.
Агенцията за национална сигурност на САЩ разполага със съоръжение в база на ВВС близо до Истанбул, откъдето слушат комуникациите между Комаров и наземния контрол. Разплакан, съветският премиер Алексей Косигин казва на космонавта, че е герой. Той говори и със съпругата си, предавайки й последната си воля за децата.
Когато капсулата започва да се спуска, парашутът не се отваря. В последните си минути Комаров проклина хората, качили го на провален кораб и изпратили го в космоса.
Космическата капсула се разбива някъде близо до Орск в Оренбургска област. Тя е силно деформирана и избухва в пламъци. От космонавта не остава почти нищо. Смъртта му дълбоко депресира Гагарин заради неуспеха му да разговаря с Брежнев и да спаси живота на приятеля си.
Той е изключително огорчен и ядосан. „Ще се свържа с него (Брежнев) по някакъв начин и ако някога разбера, че е знаел за ситуацията и все пак остави всичко това да се случи, тогава знам точно какво ще направя“, казва Гагарин пред Русаев.
Говори се, че в крайна сметка той е хвърлил питие в лицето на съветския лидер.