Цените на новите жилища в Китай поевтиняват с най-много от 2015 г.
Спадът в имотния сектор на Китай се задълбочава, показват изнесени днес данни, като цените на новите жилища отчитат най-големия срив на месечна база от 2015 г.
Новото строителство в страната в периода януари-октомври също така бележи понижение от 7.7% на годишна база.
Имотният пазар в Китай беше разтърсен в последните месеци от проблемите около имотния гигант Evergrande, който изпитва затруднения с плащанията по огромните си задължения, пише BBC.
Страната също така беше засегната от нова вълна от случаи на COVID-19, както и от проблеми с електрозахранване.
Понижението с 0.2% на цените на новото строителство през октомври е най-голямото в Китай от февруари 2015 г. Това също така е първият спад в цените на новите жилища от март 2015 г.
Нагласите на имотния пазар в Китай, който съставлява около една четвърт от икономическата активност в страната по някои изчисления, бяха разтърсени от проблемите огромните задължения на строителните компании.
Проблемът с Evergrande
Индустрията беше поставена под сериозен натиск на фона на продължаващите страхове относно бъдещето на някои компании, в това число и на имотния гигант Evergrande.
Миналата седмица Evergrande, която има около 300 млрд. долара задължения, избегна изпадането в просрочие по лихвено плащане на стойност 148 млн. долара.
Дни преди изтичането на 30-дневния гратисен период по плащането Evergrande продаде 5.7-процентен дял в медийната компания HengTen Networks Group за около 145 млн. долара.
В предходната седмица компанията за производство на автомобили на Evergrande продаде базираното си във Великобритания поделение за производство на електрически мотори Protean за неназована сума.
Други китайски строителни компании също изпитват затруднения с намирането на средства за плащания по своите задължения.
Акциите на строителната компания Fantasia поевтиняха с 50% миналата седмица, след като тя обяви, че няма гаранции, че ще може да погаси други свои финансови задължения след пропуснатото плащане на стойност 205.7 млн. долара през октомври.
По-рано през месеца търговията с акциите на Kaisa Group и три нейни подразделение беше спряна на борсата в Хонконг, след като една от нейните компании пропусна плащане
Глобален ефект
Дълговата криза, с която се сблъскват китайските имотни гиганти, предизвика опасения сред международните инвеститори, че това може да окаже сериозен ефект върху световните финансови пазари.
В последните седмици обаче редица влиятелни личности помогнаха за разсейването на част от тези страхове.
Днес управителят на Централната банка на Япония Харухико Курода заяви, че смята, че проблемите в имотния сектор на Китай е малко вероятно да предизвикат глобални сътресения, тъй като количеството средства, които се дължат на кредитори извън страната, е относително малко.