Китайските интернет знаменитости продължават да чупят рекорди в онлайн продажбите на различни продукти.

Т. нар. livestreaming продажби набраха огромна популярност по време на пандемита от COVID-19, когато възможностите за продуктови демонстрации на живо бяха силно ограничени.

Сега компаниите търсят начин да усъвършенстват този канал и да разчитат все повече на собствените си ресурси, а не толкова на инфлуенсърите в социалните мрежи, пише CNBC.

Разликата между тази и миналата година е, че за стриймърите, както са известни хората, които продават, излъчвайки видео демонстрации в интернет, вече не е толкова лесно да достигат огромна аудитория и да реализират рекордни продажби.

Чин Ю Жи, който е един от водещите търговски стриймъри в Поднебесната империя с над 95 милиона последователи във видеоплатформата Kuaishou, коментира, че растежът на индустрията вече се превръща в предизвикателство.

Обемът на онлайн продажбите вече е достигнал 2 трилиона юана, или около 313 милиарда долара, но, по думите му, до този момент фокусът е бил насочен повече към количеството, отколкото към качеството.

Днес Чин управлява собствена компания с персонал от 1400 души, които извъшрват анализи, следят продукти и обучават професионални стриймъри.

Остин Ли е друга интернет знаменитост, който става известен с умението си да продава онлайн още преди пандемията. В Китай той е популярен като Краля на червилото. В началото на този месец Остин Ли постигна нов рекорд, реализирайки продажби на продукти за 1.8 милиарда долара в рамките само на една 12.5-часова сесия в платформата Taobao на Alibaba малко преди Празника на самотните сърца.

Друг популярен стриймър, който работи под псевдонима Viya, пък продаде продукти за 1.3 милиарда долара в рамките на 14.5 часа.

Най-популярните стоки, които се продават по този начин, обикновено са от сферата на козметиката.

Партньорствата с онлайн звездите могат да донесат на компаниите сериозен ръст в продажбите, но въпреки това много от тях вече търсят начини да развиват своята дейност в тази посока самостоятелно, пише още CNBC. Освовният им мотив е спестяването на разходи, тъй като стриймърите, особено популярните, обикновено искат големи комисиони от порядъка на 20 или 30% върху продажбите.

Китайският милиардер Джак Ма се появи отново в ХонконгКитайският милиардер избягва светлината на прожекторите, откакто през октомври миналата година изнесе реч в Шанхай, в която разкритикува финансовите регулаторни органи в страната


Освен това те изискват от търговците да предложат достатъчно атрактивни отстъпки на клиентите, така че да привлекат техния интерес. За производителите обаче това означава по-малка печалба и много от тях водят дълги преговори за финалните условия, при които стриймърите ще предлагат техните продукти.

Другият проблем е свързан с отчитането на успеваемостта на една подобна кампания. Броят на гледанията, които една сесия постига в интернет пространството, не се счита за достатъчно надежден индикатор. Затова бизнесите търсят начин да пренесат този процес "вътре" в собствените си структури.

Но въпреки всичко, пазарът на livestreaming продажбите продължава да расте с впечатляващи темпове. Средният му тримесечен обем се е повишил с над 40% за последните две години.

На този фон се ожесточава и конкуренцията между онлайн платформите за видеосъдържание, които се стремят да привличат както стриймъри, така и производители. Освен безспорния лидер в лицето на Taobao, голяма популярност набират Douyin на ByteDance и Kuaishou.

Според прогнозите на анализаторите, цитирани от CNBC, пазарът на стрийминг продажбите може да се удвои през следващите няколко години.

Чин Ю Жи и останалите популярни играчи в този сегмент очакват с нетърпение отпадането на противоепидемичните мерки, за да имат възможност свободно да пътуват до Европа и до други места по света, където да се срещнат с нови търговци и да им представят възможностите за разширяване на пазарния дял в Китай.