Кои са 10-те най-лоши последици от бързото хранене
Солени закуски, дъвки, бонбони, сладки десерти, пържени изделия и газирани напитки. Това са само част от храните, които влизат под наименованието "фаст фууд". Освен тях тук се включва чипс, пайове, сладкиши, сандвичи, бургери, кроасани, пици, шейкове и безалкохолни напитки.
Тези храни ни обграждат отвсякъде и, за съжаление, са причина за куп заболявания на съвременния човек. Кои са най-сериозните рискове, вижте в следващия преглед.
10. Затлъстяване
Фаст фууд индустрията е известна с високото съдържание на калории и захар, които допринасят за увеличаване на теглото. Дори малко количество бърза храна може да увеличи значително приема на калории. Бързите храни обаче се отразяват и на здравословните хранителни навици, защото тези, които консумират такива, са по-малко склонни да ядат плодове, зеленчуци, ядки.
9. Сърдечни заболявания
Хората, които консумират бърза храна четири или повече пъти седмично, са с по-висок риск да развият сърдечни заболявания. Това се дължи на високото ниво на наситени или трансмазнини, които могат да запушат артериите и с течение на времето да допринесат за високи нива на холестерол.
8. Диабет тип 2
Бързото хранене се превърна в начин на живот за много заети хора, които търсят бърза и евтина алтернатива на готвенето у дома. Това увеличава риска от развитие на диабет тип 2.
7. Язва
В продължение на много години лекарите смятаха, че стресът, пикантните храни и алкохолът причиняват са причина за язва в стомаха. Бързите храни обаче се оказват още по-пагубни за него.
6. Неправилно време на хранене
Здравословното хранене изисква човек да яде пълноценно по три пъти на ден плюс две междинни закуски. Бързата храна често се превръща в заместител на някое от тези основни хранения, но изобщо не е добра алтернатива.
5. Прахосване на пари
Бързото хранене коства повече пари в сравнение с домашно приготвената храна. А за съжаление това е за сметка на здравето.
4. Лошо храносмилане
В една фаст фууд верига човек трудно ще може да намери салата или супа, с които да започне вечерята си. Мазната и калорична храна, често със съставки, които са с неясен произход, може да доведе до дискомфорт, киселини и болки в стомаха.
3. Липса на основни хранителни вещества
Добре балансираната храна съдържа всички основни елементи, необходими за тялото. Бързата храна е с доминиращи транс мазнини и бързи въглехидрати, но почти няма протеини, фибри и полезни мазнини.
2. Стрес
Според наблюдения богатата на мазнини храна може да повиши нивото ви на стрес. Някои храни и напитки действат като мощни стимуланти на тялото и са пряка причина за стрес. Подобно на храните, съдържащи кофеин (кафе, чай, кола и шоколад), бялото брашно, солта, наситените мазнини, преработените храни, съдържат синтетични добавки – консерванти, емулгатори, сгъстители, стабилизатори и подобрители на вкуса.
1. Социална дистанция
Проучване показва, че хората, които са склонни да се хранят с фаст фууд храни, са по-социално дистанцирани. Често в някои семейства това дори води до липса на диалог и замества общата вечеря и събирания.