Белгия затваря ядрените си централи до 2025 година
Белгия ще затвори всичките си седем ядрени реактора до 2025 г., но няма да затвори вратата за изграждане на ядрени технологии от ново поколение. Това предвижда споразумението, постигнато от партиите в коалиционното правителство.
Продължилите цяла нощ преговори включват споразумение за инвестиции от около 100 млн. евро в малки модулни реактори.
От 2003 г. насам в белгийското законодателство е залегнало постепенно спиране на ядрената енергия. Крайната дата е 2025 г. - цел, която сегашното правителство се ангажира да изпълни при встъпването си в длъжност през октомври 2020 г. В управляващата седемпартийна коалиция, която включва Зелените, социалистите и либералите на министър-председателя Александър Де Кро, мненията по въпроса са разнопосочни, припомня БГНЕС.
Френскоговорящата либерална партия MR се обяви против пълното изоставяне на ядрената енергетика - стратегията, предложена от фламандския зелен министър на енергетиката Тине Ван дер Стратен. Те заявиха, че част от настоящите ядрени мощности в Белгия трябва да бъдат запазени, тъй като новите газови електроцентрали, планирани за осигуряване на енергийните доставки, са твърде замърсяващи.
На срещата на министрите е постигнато съгласие да се инвестира във "възобновяеми и неутрални по отношение на въглеродните емисии енергии", включително в ядрена енергия от ново поколение.
Темата за ядрената енергетика е обект на спорове и в държави-членки на ЕС. Един от проблемните въпроси е за това дали природният газ трябва да бъде включен в списъка на устойчивите енергийни източници, който има за цел да насърчи по-екологичната енергия и да улесни прехода към неутрално по отношение на въглеродните емисии бъдеще.
Комисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон заяви, че очаква списъкът да включва и ядрената енергия, и природния газ, когато бъде представен през януари.
Критиците обаче твърдят, че ядрената енергетика не е благоприятна за климата и трябва да бъде постепенно премахната в полза на други енергийни източници.