Как да тренираме мозъка си за по-добра памет?
Паметта може да бъде коварна.
Хората смятат, че ще запомнят много повече, отколкото, всъщност, запомнят.
След това се натъкваме на труден момент, когато не успяваме да си спомним конкретни детайли от нещо, което сме преживели и се чудим каква част от живота си изживяваме напълно.
Може да направите грешка, защото нещо, което знаете, не изплува в съзнанието в момента, когато имате нужда от него.
След това има едно разочароващо усещане у вас, че е трябвало да го знаете. Защо способността ни да “записваме” спомени понякога ни изневерява и какво можем да направим по въпроса?
За да тренираме мозъка си да запомня по-добре, е необходима концентрация
Това, което смятаме, че е проблем с паметта, често, всъщност, е проблем с вниманието. Като невролог и университетски преподавател по психология, който изучава вниманието, доктор Амиши Джа е установила, че има три съществено важни неща, които човек трябва да прави, за да запомни успешно нещо, пише CNBC:
1. Повтаряне
Използвайте вниманието си, за да проследявате информацията — името, което току-що сте чули на нов колега, който се представя; най-важните факти от фирменото обучение, през което преминавате; подробностите от забавно изживяване, което току-що сте имали.
В училище, когато сте изучавали разни неща с флаш карти, това е било упражнение; когато преглеждате различни нюанси на радостно изживяване (например семейна сватба — наздравиците, вкусът на тортата) или болезнено такова, това също е повтаряне.
2. Доразвиване
Доразвиването включва използването на внимание, за да свържете нови изживявания или информация с познания или спомени, които вече имате. Може да съхранявате много по-богати спомени, ако ги доразвивате по този начин.
Пример: Представете си един октопод. Сега ви казваме: октоподът има три сърца. Ако не знаехте това, докато го четете, обвързвате това ново познание с настоящата си представа, която имате за октопода. Следващия път, когато видите октопод или видео с октопод, може внезапно да си спомните, да се обърнете към човека до вас и да кажете “Знаеш ли, че октоподът има три сърца?”
3. Затвърждаване
Споменатите по-горе два процеса подкрепят първоначалното формиране на спомени. За да преминете от тези начални етапи към съхраняването на информация по един по-траен начин за по-дълъг период от време обаче, е необходимо затвърждаване.
Това включва формирането на връзки между конкретни набори от неврони, които кодират елементи, като възпроизвеждат целанасочена мозъчна дейност. Тези повторения затвърждават следата от дългострочните спомени.
Ако се фокусирате прекалено много върху задачите пред вас, това може да навреди на паметта и на креативността ви
В хранителния магазин пълните количката си, нареждате се на опашката на касата и вадите телфона си. Имате имейл от работа и личен имейл — прочитате ги и двата, след което започвате да отговаряте на служебния имейл.
Получавате известие и кликвате върху него. Черновата на отговора ви се запазва автоматично, а вие преминавате към Twitter, където някои е отговорил на нещо, което сте написали по-рано. Искате да го подкрепите, затова го споделяте. След това забелязвате нова статия и я отваряте.
Вече сте я прегледали наполовина, когато касиерът обявява сумата, която дължите и поставя найлоновите торбички в количката ви, докато екологичните платнени пазарски чанти, които си носите, са все още в ръката ви.
Звучи ли ви познато? Живеем забързан живот и затова желанието да наблъскаме колкото се може повече неща във всеки джоб от време е голямо. Ако не бяхте написали чернова на отговора на онзи имейл, докато чакате на опашката, трябваше да го направите по-късно, когато можеше да правите нещо друго.
Ние ценим и даваме приоритет на това да сме постоянно фокусирани върху някакви задачи. В същото време не ценим времето, което би трябвало да отделяме на мозъка, за да си почива. Защо и да го правим? Ако това, че фокусираме вниманието си и го използваме, за да повтаряме и доразвиваме, подкрепя формирането на спомени, защо да не се стремим да сме фокусирани през цялото време?
Нека разгледам прекия ви опит. Случвало ли се в, докато сте под душа, да ви дойде някаква страхотна идея? Вероятно това не се дължи на факта, че миризмата на шампоана ви е вдъхновила. Причината е умственото отпускане заради душа. Там не можете да вземете компютъра или телефона си. Приклещени сте в тази малка, мокра кутийка без нищо да изисква вашето внимание.
Времето за разпускане, в което няма задачи, може да доведе до едни от най-креативните и плодовити моменти — създават се нови връзки, раждат се нови идеи, могат да се появят мечти, които са не само удовлетворяващи, но ви подкрепят в личен или професионален план. Това време има и друга важна полза – то подкрепя затвърждаването на спомените.
Затова не забравяйте да внимавате, когато искате да помните, но също така да позволявате на разума да се рее свободно по-често, за да помните по-добре!