Успешно присадиха сърце от генномодифицирано прасе на човек
Първият човек в света с трансплантирано сърце от генномодифицирано прасе в света е американец.
Уникалната по рода си операция е извършена в Балтимор, щата Мериленд, съобщават световните агенции.
57-годишният Дейвид Бенет не може да разчита на сърце от човешки донор заради критичното си и усложнено състояние. Затова се съгласява да стане част от експеримента.
Американската агенция по храните и лекарствата дава спешно разрешение за операцията на 31 декември, припомня CNN. Revivicor - компания за регенеративна медицина, базирана в Блексбърг, Вирджиния, осигурява сърцето.
Три дни след трансплантацията мъжът се чувства добре, диша сам, но все още сърцето и белите му дробове не работят самостоятелно, съобщават от болничното заведение.
Следващите няколко седмици ще са критични за пациента, а лекарите ще го следят внимателно. Твърде рано е да се нарече сърдечната трансплантация успешна, казват учените. Този етикет ще дойде, ако Бенет има добро качество на живот в продължение на месеци. Но все пак е възможно той да умре.
Това е първото присаждане на сърце от генномодифицирано прасе и поредната стъпка в посока използване на животински органи за животоспасяващи човешки трансплантации, след като през октомври миналата година хирурзи успешно трансплантираха генномодифициран свински бъбрек на жена в мозъчна смърт в Ню Йорк.
Според експерти от Медицинския център на Университета на Мериленд операцията доказва, че сърце от генномодифицирано животно може да функционира в човешкото тяло, без то незабавно да го отхвърли.
Три гена, които са отговорни за отхвърлянето на органи на прасета от човешката имунна система, са отстранени от прасето донор, а един ген е изваден, за да се предотврати прекомерен растеж на сърдечната тъкан. Вмъкнати са шест човешки гена, отговорни за имунното приемане.
В САЩ само за миналата година са направени рекорден брой сърдечни трансплантации - над 3800. Рекорден е броят и на всички направени трансплантации - над 40 000. Недостигът на човешки органи обаче е проблем както в страната, така и в световен мащаб, което води до търсене на възможности за използване на животински органи за присаждане.