Азиатските акции и щатските индекси фючърси поевтиняват след бурната сесия на Уолстрийт вчера, като инвеститорите се притесняват за ситуацията около Украйна и следят Федералния резерв във връзка с очакваното повишение на лихвите в световен мащаб.

От НАТО обявиха вчера, че привеждат свои сили в готовност и засилват военното си присъствие в Европа с повече кораби и изтребители, което беше определено от Русия като "истерия" на Запада в отговор на струпването на военни сили на границата в Украйна.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 1.2%, падайки до най-ниското си ниво от месец, докато японският Nikkei се понижи с 2% до най-ниското си ниво от август.

В региона имаше резки понижения. Хонконгският основен индекс Hang Seng губеше 1.64%, а южнокорейският KOSPI отчиташе спад от 1.67%. Австралийският основен индекс падна с 2.73% до осеммесечно дъно, след като изнесените данни за високата инфлация в страната предизвикаха опасения от вдигане на лихвите.

Пониженията на азиатските пазари са вследствие на по-бързия темп на повишение на лихвите, нарастващото напрежение около Украйна, повишаващата се инфлация и по-високите цени на петрола, казва пред Ройтерс Карлос Казанова, старши икономист в UBP.

"Положителното е, че оценките на компаниите стават по-привлекателни, а ръстът на печалбите е все още силен в някои сектори. Затова смятам, че тази седмица ще видим борба за надмощиe между мечките и биковете на пазарите," казва още той.

Директори на щатска компания продали акции за близо 500 млн. долараГоляма част от продажбите са започнали при цени от над 80 долара за брой и продължават до над 100 долара.

Фючърсите на щатските индекси също отчитат понижения в азиатската сесия, като тези на Nasdaq губят 1.2%, а фючърсите на S&P500 бележат спад от 0.95%, след като щатският пазар се възстанови рязко в края на вчерашната сесия след понижения от деня.

Dow Jones Industrial Average приключи сесията с повишение от 0.29%, S&P 500 нарасна с 0.28%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.63% нагоре.

Двудневната среща на Федералния резерв започва днес, като инвеститори започват да спекулират, че има малка вероятност централната банка на САЩ да обяви изненадващо повишение на лихвите.

Инвеститорите също така следят за евентуални индикации за времето и темповете, с които се очаква да се повишават лихвите по-късно през годината. Паричните пазари очакват първо повишение през март и още три увеличения от по 0.25% до края на годината.

Щатските държавни облигации обаче не се повлияха от някои от спекулациите. Доходността по 10-годишните книжа беше на ниво от 1.76%, без промяна за деня.

Доларът поскъпва спрямо повечето основни валути. Доларовият индекс беше на ниво от 95.922, движейки се близо до двуседмичен връх, след като вчера нарасна с 0.29%.

Австралийският долар поскъпна за кратко след излизането на данните за високата инфлация, но не успя да задържи ръста си и все още се търгува близо до едномесечното си дъно, достигнато вчера.

Цените на петрола също нараснаха, което притеснява допълнителни инвеститорите в акции. Цената на щатския лек суров петрол се повишава с 0.5% до 83.73 долара за барел, докато тази на брента отчита ръст от 0.65% до 86.83 долара за барел.

Цената на златото запази ръста си, тъй като инвеститорите търсена сигурност. Спот цената на метала беше на ниво от 1 841 долара за тройунция, без промяна за деня, но близо до достигнатия през миналата седмица двуседмичен връх от 1 847.7 долара.