Предпазлива търговия на азиатските пазари преди края на срещата на Фед
Търговията на азиатските пазари днес стартира предпазливо след поредната волатилна сесия на Уолстрийт, докато инвеститорите се подготвят за изхода от срещата на Федералния резерв на САЩ по-късно през деня и за евентуални индикации за по-бързо затягане на паричната политика.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарастваше с 0.26% по-рано днес, но индексът отчита понижение от 2.4% от началото на годината и тества достигнатото в средата на декември едногодишно дъно.
Индексите на Уолстрийт приключиха вчерашната сесия с понижения. Dow Jones Industrial Average изгуби 0.19%, S&P 500 се понижи с 1.22%, а технологичният Nasdaq Composite затвори със спад от 2.28%.
Опасенията, че очакваното вдигане на лихвите от страна на Фед може да засегне пазарите на акции в Азия се отразиха на основния индекс в региона, но измененията на други пазари бяха по-сериозни.
В световен мащаб миналата седмица щатските акции записаха най-лошата си седмица от 2020 г., а глобалният индекс на MSCI е на път да отчете най-голямото си понижение откакто пандемията от COVID-19 засегна пазарите в средата на март 2020 г.
Японският Nikkei губи 0.8% и се движи близо до най-ниското си ниво от декември 2020 г.
Фед се очаква да обяви подробности около своята политика по-късно днес, като вероятно ще очертае времето за очакваните повишения на лихвите и свиването на огромния си счетоводен баланс.
Нарастващото напрежение около Украйна допринесе допълнително за избягването на риска от страна на инвеститорите.
Паричните пазари очакват първо вдигане на лихвите от страна на Фед през март и още три повишения до края на годината.
Затягането на паричната политика на Фед поставя под натиск някои централни банки в Азия да направят същото, което евентуално ще засегне техните пазари на акции, както се случи през 2013 г., когато централната банка на САЩ започна да ограничава стимулите си след финансовата криза.
В ранната азиатска сесия днес индексът на китайските сини чипове CSI300 се повиши с 0.4%, докато хонконгският Hang Seng нарастваше с 0.6%.
Доходността по щатските двегодишни държавни облигации бе на ниво от 1.0273% днес, запазвайки ръста си. Доходността по 10-годишните книжа бе на ниво от 1.7814%, малко под двегодишния връх от 1.9%, достигнат миналата семдица.
Фючърсите на индекса S&P 500 се понижават с 0.13%, а тези на Nasdaq се търгуват без промяна.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се търгува почти без промяна, въпреки че доларът поевтиня леко спрямо йената.
Щатският лек суров петрол поевтинява с 0.4% до 85.26 долара за барел днес, докато цената на брента се понижи с 0.16% до 88.04 долара за барел.
Спот цената на златото се повиши с 0.1% до 1 848.41 долара за тройунция, след като вчера поскъпна до двумесечен максимум.