САЩ ще помагат на Европа с енергийните доставки заради ситуацията в Украйна
Правителството на САЩ работи за засилване на доставките на петрол и газ за Европа, помагайки ѝ да се защити от евентуално руско ембарго върху износа на фона на нарастващото напрежение с Украйна. Това заявиха представители на администрацията на Белия дом, цитирани от Ройтерс.
Някои държави-членки на НАТО не са склонни да заплашват Русия със санкции, тъй като са силно обвързани с енергийните ѝ доставки. Русия осигурява около 34% от вноса на природен газ и 27% от този на петрол в ЕС.
Администрацията на американския президент Джо Байдън работи с европейски партньори за осигуряване на доставките на петрол и газ от Близкия изток, в случай че Москва спре износа на тези енергийни суровини за Европейския съюз.
„Ние водим дискусии с големите производители на природен газ по целия свят, за да разберем техния капацитет и желание за временно увеличаване на доставките на природен газ и за да разпределим тези обеми на европейските купувачи“, казва висш служител на администрацията във Вашингтон, който предпочита да остане анонимен.
По думите му, ако Русия реши да използва доставките на природен газ и суров петрол като дипломатическо оръжие, това няма да бъде без последствия за руската икономика.
„Не забравяйте, че това е едноизмерна икономика, което означава, че тя се нуждае от приходи от петрол и газ поне толкова, колкото Европа се нуждае от енергийните си доставки“, коментира още представителят на Белия дом.
Председателят на горната камара на руския парламент Николай Журавльов заплаши да прекъсне износа на газ, петрол и метали за Европа във вторник тази седмица, след като британският премиер Борис Джонсън предложи идеята за изключване на Русия от Обществото за световни междубанкови финансови телекомуникации. Джонсън каза, че правителството му обсъжда със Съединените щати възможността да отреже Русия от международната платежна система, ако се стигне до нахлуване в Украйна.
"SWIFT е система за сетълмент, това е услуга. Ето защо, ако Русия бъде изключена от SWIFT, тогава ние няма да получим чуждестранна валута, но купувачите, на първо място европейските страни, няма да получат нашите стоки – нефт, газ, метали и други важни компоненти от техния внос. Имат ли нужда от тях? Не съм сигурен", коментира Журавльов пред ТАСС.
Джонсън каза пред британския парламент, че евентуалната руска инвазия в Украйна може да доведе до най-тежкия конфликт в Европа от края на Втората световна война.
"Украинците имат цялото морално и законно право да защитават страната си и вярвам, че тяхната съпротива ще бъде упорита и безкомпромисна. Никой няма да спечели от такава катастрофа", каза Джонсън.
Усилията за осигуряване на алтернативни източници на петрол и газ за Европа се активизираха, след като Русия натрупа около 100 000 войници по границата си с Украйна, засилвайки опасенията, че Москва ще нахлуе в бившата съветска държава. През 2014 г. Русия анексира Крим от Украйна, влошавайки разрива между правителството в Киев и промосковските сепаратисти.
Пентагонът пък обяви по-рано тази седмица, че е поставил 8500 американски войници в повишена готовност за разполагане в Източна Европа на фона на нарастващото напрежение. Повечето от войските в бойна готовност са предназначени за силите за бързо реагиране на НАТО, които са в състав около 40 000 души.
Украйна не е член на НАТО, но алиансът я признава като кандидат-членка. Русия, която също не е част от НАТО, категорично се противопоставя на членството на Украйна.
НАТО заяви, че увеличава присъствието си и в балтийската зона като демонстрация на сила, целяща да разубеди Путин от всякакви възможни планове за настъпление в Украйна.
Прессекретарят на Белия дом Джен Псаки заяви, че в момента няма план за изпращане на американски войски в Украйна.
„Трябва да е ясно, че няма намерение, интерес или желание от страна на президента да изпрати войски в Украйна. НАТО е форум за подкрепа на нашите партньори и страни от източния фланг и върху това е неговият фокус“, заяви Псаки.
Междувременно Русия публикува видеозаписи от военни учения по границата си с Украйна. Изображенията включваха танкове, пускови установки за балистични ракети с малък обсег на действие „Искандер“ и войници, хвърлящи гранати и стрелящи с пушки.
Балтийския флот на Русия също обяви военни учения с артилерийски огън срещу въздушни цели.