Януарските сметки за парно с 50 лева отгоре
С 50 лева отгоре са януарските сметки за парно и топла вода спрямо декември за двустаен апартамент в София, обитаван от двучленно домакинство.
През последния месец на миналата година средното ниво на фактурите на такива абонати е било 296.40 лв., а за миналия - 349.76 лв.
Това сочат данните на водещата фирма за топлинно счетоводство в страната, цитирани от вестник Монитор.
Разходите за отопление и вода през януари 2022 г. са по-високи заради повишената цена, по-студено време и повече потребена енергия.
Месечната сметка за отопление и подгряване на водата през януари 2022 г. за клиентите на централно топлоснабдяване в София е с 12% по-висока, в сравнение с месец декември 2021 г. Това сочат данните на „Техем“.
Справка сред клиентите на топлинния счетоводител, които са на месечен дистанционен отчет, показва, че потребената енергия през първия месец на 2022 г. е с 6% повече, в сравнение с януари 2021 г. и с 12% повече, в сравнение с месец декември 2021 г.
По-ниската средномесечна температура през месец януари от настоящата година, който е бил чувствително по-студен, в сравнение с януари и декември 2021 г., също оказва влияние върху разходите за отопление и вода.
Лесни начини да намалите разходите през 2022 г. Малки стъпки за пестене
Разходите за отопление и вода на четиричленно домакинство в София, живеещо в имот от 83 кв. м, които са на дистанционен месечен отчет, през януари 2021 г., са били 219 лв., през декември същата година нарастват до 242.57 лв., а за първия месец на 2022 г. достигат 252.18 лв.
В друго жилище в столицата, което е с 12 квадрата по-малко, обитавано от тричленно семейство, отново регистрираме увеличение в месечните разходи за отопление и вода.
„Тези по-ниски температури, водещи до по-високо потребление на енергия, в съчетание с повишената цена на енергията с 20% през месец юли 2021 г., определят и по-високи месечни сметки за клиентите на топлофикационното дружество в столицата“, обобщава Милена Стоянова, управител на „Техем“.
„Размерът на сметката на отделните домакинства зависи най-вече от индивидуалното потребление и цената на енергията. Разходите в дори близки по размер имоти в различни сгради не могат да бъдат сравнявани заради различния брой живеещи и различните навици в потреблението на клиентите“, уточнява Стоянова.
Припомняме, че дистанционните топломери, разпределители и водомери осигуряват възможността за реален дистанционен месечен отчет и месечна сметка. По този начин клиентите не получават изравнителна сметка през летните месеци и изненади в посока доплащане или възстановяване на суми, а заплащат текущото си потребление своевременно.
Освен тези потребителски преимущества с промените в Закона за енергетиката бяха въведени изискванията на Директива (ЕС) 2018/2002 на Европейския парламент и на Съвета относно енергийната ефективност.
Според приетите промени, считано от 12 март 2021 г., при подмяна на уреди е задължително да бъдат монтирани водомери за топла вода, топломери и разпределители, които да се отчитат дистанционно. Дистанционните водомери за топла вода трябва да са доставени или одобрени от фирмата за дялово разпределение.