Западът обещава мащабни санкции срещу Москва в отговор на руската инвазия в Украйна.

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че европейските санкции ще бъдат насочени към военния комплекс, икономиката и енергетиката на Русия, а решението на Германия тази седмица да спре сертифицирането на газопровода Северен поток 2, изграден от руския гигант Газпром, показва, че огромният нефтен и газов сектор няма да остане незасегнат.

Но всяко действие, което засяга енергийните интереси на Русия, ще подчертае ролята на някои от най-големите играчи на Запада, които са генерирали милиарди долари за руската държава и са сред водещите чуждестранни инвеститори в страната.

CNN обобщава как ExxonMobil, BP и Shell помагат за поддържането на зависимата от петрола икономика на Русия.

ExxonMobil

Американският петролен гигант има повече от 1000 служители в Русия и развива дейност в страната от над 25 години.

Дъщерното ѝ дружество Exxon Neftegas Limited притежава 30% дял в Сахалин-1 - огромен проект за нефт и природен газ, разположен край остров Сахалин в руския Далечен изток. То управлява проекта от 1995 г. от името на консорциум, който включва японски и индийски партньори, както и два филиала на най-голямата руска петролна компания Роснефт.

За ENL работят повече от 700 руски граждани в пет основни обекта и производствени места. ExxonMobil също има офиси в Москва и Санкт Петербург.

От стартирането си Сахалин-1 генерира над 18.3 милиарда долара плащания към руските федерални и регионални правителства.

Русия обаче не е толкова важна за ExxonMobil, колкото беше преди. Компанията си партнираше с Роснефт за провеждане на проучвателни и изследователски дейности в Русия, но се оттегли от тези съвместни предприятия след санкциите, наложени от Съединените щати и Европа след анексирането на Крим от Русия през 2014 г.

Тя оцени руските си активи на 4 милиарда долара в годишния си финансов отчет, публикуван по-рано тази седмица. Това представлява по-малко от 2% от активите на компанията, свързани с изкопаемите горива.

Путин: Трябваше да нападнем Украйна, за да защитим Русия Той подчерта, че Москва не цели да подкопае световната икономическа система

BP

На своята интернет страница BP се обявява за "един от най-големите чуждестранни инвеститори в Русия".

Тази инвестиция е до голяма степен под формата на стратегическо партньорство с Роснефт, в която британската компания притежава 19.75% дял. BP номинира двама директори в борда на Роснефт - главният изпълнителен директор на BP Бърнард Луни и бившият главен изпълнителен директор Боб Дъдли. Руското правителство е най-големият акционер на Роснефт.

Чрез три съвместни предприятия с Роснефт BP притежава 20% дял от петролния проект Таас-Юрях в Източен Сибир. Британската петролния компания завърши сделката за придобиване на този дял през 2015 г., а производството от проекта се очакваше да достигне 100 000 барела на ден миналата година.

BP също така притежава 49% от Yermak Neftegaz, създадена през 2016 г., която извършва сондажи върху обща площ от около 260 000 квадратни километра в басейните на Западен Сибир и Енисей-Хатанга.

Третото смесено дружество обхваща проекта Харампур, в който BP има 49% дял. Това е разработено петролно находище, но BP и Роснефт планират да разработят проекта и за добив на газ. BP твърди, че има потенциал за удвояване на цялостното си производство на руска територия.


Как се стигна до руската инвазия в Украйна?Двете държави са в състояние на конфликт в продължание на осем години

Shell

Най-големият ангажимент на базираната в Обединеното кралство компания, свързан с Русия, е проектът Сахалин-2. Компанията го описва като един от най-големите интегрирани проекти за нефт и газ в света. Shell има 27.5% дял в предприятието, което се контролира от Газпром. Сред инвеститорите са още Mitsui и Mitsubishi от Япония.

Проектът включва три офшорни платформи, съоръжение за преработка на сушата, 300 километра офшорни тръбопроводи и 1600 километра сухопътни тръбопроводи, терминал за износ на петрол и завод за втечнен природен газ.

Shell казва, че Сахалин-2 доставя около 4% от сегашния световен пазар на LNG. Япония, Южна Корея и Китай са основните клиенти за износ на петрол и LNG.

Говорител на Shell каза, че следи ситуацията в Украйна отблизо, но отказа да коментира инвестициите на компанията в Русия. BP и ExxonMobil до този момент не са обявили официално какво е мнението им за войната в бившата съветска република.