СЗО: Ръстът в броя на случаите на COVID-19 e само върхът на айсберга
Данните, които показват ръст в броя на случаите на COVID-19 в световен мащаб, може да предвещават един много по-голям проблем, тъй като някои страни отчитат и спад в тестването, обявиха от Световната здравна организация (СЗО), предупреждавайки държавите да внимават по отношение на вируса.
След като намаляваха в продължение на повече от месец, случаите на COVID-19 започнаха да нарастват по света през миналата седмица, обявиха от СЗО, като в Азия има локдауни, а китайската провинция Дзилин се опитва да ограничи разпространението на заразата.
Увеличението се дължи на комбинация от фактори, в това число силно заразния вариант Омикрон и неговата разновидност BA.2, както и отмяната на обществените и социалните мерки, казват от СЗО.
"Тези увеличения са факт, въпреки намаляването на тестването в някои държави, което означава, че случаите, на които ставаме свидетели, са само върхът на айсберга," заяви ръководителят на СЗО Тедрос Гебрейесус, цитиран от Ройтерс.
Ниските нива на ваксинация в някои държави, предизвикани предимно от "огромното количество дезинформация", също обясняват увеличението на случаите, смятат от СЗО.
Броят на новите случаи нараства с 8% в световен мащаб, в сравнение с предходната седмица, като за периода 7-13 март са отчетени 11 млн. нови случая, както и 43 000 смъртни случая. Това е първото увеличение от края на януари.
Най-голям скок на случаите има в Западно-тихоокеанския регион на СЗО, в който влизат Южна Корея и Китай, където новите случаи нарастват с 25%, а смъртните случаи - с 27%.
Африка отчита 12% ръст на новите случаи и 14% увеличение на смъртните случаи, докато новите случаи в Европа нарастват с 2%, но при смъртните случаи няма ръст. Други региони отчитат спад в броя на случаите, в това число и източния Средиземноморски район, макар че в този регион е отчетено 38% увеличение в броя на смъртните случаи във връзка с предишен скок в броя на новите случаи.
Редица експерти изразиха опасения, че Европа е изправена пред нова вълна на коронавируса, като от началото на март броят на случаите се увеличава в Австралия, Германия, Швейцария, Нидерландия и Великобритания.
Мария ван Керхове от СЗО обяви, че BA.2 изглежда е най-заразният вариант досега. Няма признаци обаче той да причинява по-тежко преболедуване, както и че други варианти са в основата на повишението на броя на случаите.
Картината в Европа също не е еднозначна. Дания, например, отчита кратък скок в броя на случаите през първата половина на февруари, предизвикан от BA.2, който обаче бързо спада.
Експерти започнаха да предупреждават, че САЩ може скоро да отчете подобна вълна, като тази в Европа, в основата на която може да са BA.2, вдигането на ограниченията и потенциално намаляващия имунитет от ваксините, поставени преди няколко месеца.
"Съгласна съм с облекчаването на мерките, защото не можем да считаме вируса за спешен случай две години по-късно," казва пред Ройтерс Антонела Виола, преподавател по имунология в университета на Падуа в Италия.
"Просто трябва да избягваме да мислим, че COVID-19 вече не е тук. По тази причина трябва да поддържаме стриктно необходмите мерки, които на практика са постоянното следене на случаите и задължението да се носи маска на затворени и много пренаселени места."