Къде крият съмнителните си пари руските олигарси?
В продължение на десетилетия руски олигарси прехвърлят в чужбина милиарди долари неправомерно спечелени средства, криейки ги в подставени компании, което прави проследяването им изключително трудно.
Сега различни държави по света предприемат действия за намирането им.
Колко руски „съмнителни пари“ има по света?
Според щатския мозъчен тръст Atlantic Council, руснаци разполагат с около 1 трлн. долара "съмнителни пари" в чужбина.
Според доклад на Atlantic Counsel от 2020 г., една четвърт от тези средства се контролират от руския президент Владимир Путин и негови близки сътрудници – заможни руснаци, известни като "олигарси".
"Тези пари могат да бъдат използвани и насочвани от Кремъл за шпионаж, терористична дейност, подкупи, политически манипулации, дезинформация и много други престъпни цели," се посочва в доклада.
Как са натрупани тези съмнителни пари?
Според друг американски мозъчен тръст - National Endowment for Democracy, Путин е насърчавал близки свои сътрудници "да крадат от държавния бюджет, да изнудват за пари частния бизнес и дори да организират директно изземване на печеливши компании".
По този начин те са успели да натрупат лични състояния в размер на десетки милиарди долари, посочват от National Endowment for Democracy. Руските опозиционни лидери Борис Немцов и Владимир Милов твърдяха, че в периода 2004 – 2007 г. от сметките на гиганта Газпром са прехвърлени 60 млрд. долара към приближени на Путин.
В Документите Пандора, публикувани от Международния консорциум на разследващите журналисти, се отбелязва, че хора, близки до Путин, са станали много богати и може би му помагат да мести собственото си богатство, пише BBC.
Къде се държат парите?
В исторически план голяма част от тези пари са насочени към Кипър заради изгодните данъчни условия. За някои островът е известен като "Москва на Средиземно море".
По данни на Atlantic Council само през 2013 г. натам са насочени 36 млрд. долара руски средства. По-голяма част от тях са пристигнали чрез подставени компании, които се използват за прикриването на истинските собственици.
През 2013 г. Международният валутен фонд (МВФ) убеди Кипър да закрие десетки хиляди банкови сметки на подставени компании.
Британските задморски територии, като Британските Вирджински острови и Каймановите острови, също са предпочитани дестинации.
Според доклад на Global Witness, през 2018 г. руски олигарси са притежавали 45.5 млрд. долара в тези данъчни убежища. Част от тези пари достигат до финансови столици, като Ню Йорк и Лондон, където могат да бъдат инвестирани и да носят доходност.
По данни на организацията Трансперънси Интернешънъл имоти във Великобритания на стойност най-малко 2 млрд. долара са собственост на руснаци, обвинени във финансови престъпления или във връзки с Кремъл.
Мащабите на прането на пари, свързано с Русия, бяха разкрити в доклад от 2014 г. на Organized Crime and Corruption Reporting Project. В него се посочва, че в периода 2011 – 2014 г. 19 руски банки са изпрали 20.8 млрд. долара за 5 140 компании в 96 държави.
Как се крият парите?
Обичаният начин, по който руските олигарси крият "съмнителните си пари" в чужбина, е чрез подставени компании. "Тези олигарси наемат най-добрите адвокати, одитори, банкери и лобисти в света, за да разработват законови начини за укриване и изпиране на своите средства," казва от Atlantic Council.
През 2016 г. Международният консорциум на разследващите журналисти публикува Досиетата от Панама, от които стана ясно, че само една компания е създала 2 071 подставени компании на заможни руснаци.
Какво се прави за изнамирането на парите на руските олигарси?
След инвазията в Украйна страните обявиха поредица от мерки за проследяването на руските пари. САЩ създава нова работна група, известна като KleptoCapture, която има за цел да издирва финансите на руски олигарси. Тя ще се ръководи от министерството на правосъдието на САЩ и има за цел да конфискува активи, които са придобити незаконно.
Британското правителство предприе стъпки, за да засили прилагането на Закона за необяснимо придобитото богатство (UWO), който задължава хората да доказват откъде са се сдобили със средства, за да купуват активи в страната.
Местните съдилища пък могат да замразяват средства в банки, ако подозират, че са свързани с криминална дейност. Великобритания също така преустанови издаването на т. нар. "златни визи", които предоставяха право на пребиваване на богати чужденци, ако инвестират големи суми пари в страната.
Малта, която също е предпочитано място за руски пари, прекрати процедурата по издаването на "златни паспорти", която позволяваше на олигарси да си купуват гражданство. Кипър и България също спряха да издават златни паспорти.