Според списъка на милиардерите на Forbes през 2022 г. в света има с 87 милиардери по-малко, в сравнение с година по-рано.

И докато държави, като Русия, чието нахлуване в Украйна предизвика тежки икономически санкции и срив на пазарите, и Китай, който наложи строг контрол върху технологичните компании и техните собственици, губят своите милиардери, други държави вкарват нови представители в класацията на най-богатите хора в света.

Тази година има четири строни, които за първи път имат свои представители в престижния списък на Forbes - България, Барбадос, Естония и Уругвай.

Най-известният "новобранец" сред тях е поп звезда, превърнала се по-късно в козметичен магнат. Риана е първият милиардер от карибската островна държава Барбадос.

Тя също така се превръща в 11-я национален герой на страната на официална церемония в столицата Бриджтаун през ноември - в същия ден, в който Барбадос стана република и официално скъса със своята зависимост от Обединеното кралство.

Други, като Кристо Керман от Естония и Андрес Бзуровски и Серхио Фогел от Уругвай, се присъединяват към милиардерския списък благодарение на бума на финтех компаниите, които улесняват международните разплащания.

Керман е съосновател на базирания в Лондон стартъп за трансгранични плащания Wise, който създава през 2011 г. с колегата си от Естония Таавет Хинрикус. Кристо Керман стана милиардер през юли след IPO на компанията на Лондонската фондова борса. Хинрикус също за кратко беше член на престижния клуб, но след това нетното му богатство падна до приблизително 700 милиона долара.

Фирмата dLocal на Бзуровски и Фогел, която те основават през 2016 г., помага на гиганти, като Amazon и Netflix, да обработват плащания от международни клиенти. Тя осъществи борсовия си дебют на Nasdaq през юни, което ги направи първите милиардери, излезли от Уругвай.

Новите милиардери от България пък градят богатствата си от десетилетия. Започвайки в хаотичната посткомунистическа ера от 90-те години на миналия век, българските братя Георги и Кирил Домусчиеви основават инвестиционен конгломерат, който сега обхваща компании в областта на здравето на животните, корабоплаването, недвижимите имоти и футбола, пише Forbes.

Forbes: Мъск вече е най-богатият в света, Домусчиеви първите БГ милиардериИлон Мъск за първи път е начело на класацията на най-богатите хора в света на списание Forbes

Барбадос
Риана
Нетно богатство: 1.7 милиарда долара
Източник: козметика, музика

Риана може да е най-известна с музикалната си кариера, но нейният дял от 50% в козметичната марка Fenty Beauty, в която тя е съсобственик заедно с конгломерата за луксозни стоки LVMH, ѝ осигури място сред милиардерите. Тя притежава и приблизително 30% от линията дамско бельо Savage X Fenty, която събра 125 милиона долара през януари и сега подготвя IPO на стойност 3 милиарда долара.

България
Георги Домусчиев и Кирил Домусчиев
Нетно богатство: по 2 милиарда долара всеки
Източник: ветеринарна фармация, инвестиции

Георги и Кирил Домусчиеви започват да продават произведени в България дрехи и обувки след падането на комунизма през 90-те години на миналия век. След това те обединяват усилия си с други инвеститори, за да участват в приватизацията на бивши държавни компании.

Братята започват да инвестират самостоятелно през 2000 г., като купуват 54% от частично държавната фирма за ветеринарни продукти Биовет. По-късно те придобиват пълен контрол върху предприятието и го трансформират в Huvepharma, която сега е шестият най-голям производител на ветеринарна фармация в света. Дейността му се простира от Линкълн, Небраска до Северозападна Италия.

Другите активи на Домусчиеви включват фирмата за превоз на насипни товари Навибулгар и футболният клуб Лудогорец Разград.

Естония
Кристо Керман

Нетно богатство: 1.2 милиарда долара
Източник: плащания, банкиране

Керман и неговият колега естонски съосновател Таавет Хинрикус създават Wise в Лондон през 2011 г., която тогава е известна като TransferWise. Двамата емигранти решават, че "им и писнало да губят пари от банките" всеки път, когато изпращат пари в родната си Естония.

Сега компанията обработва близо 8 милиарда долара международни плащания всеки месец за своите 12 милиона клиенти в 52 държави. Когато Wise стана публична компания на борсата в Лондон през юли 2021 г., 19-процентният дял на Керман беше на стойност 2 милиарда долара, а 11-процентният дял на Хинрикус беше на стойност 1.1 милиарда долара.

Акциите на компанията поевтиняха с 39% от тогава до 11 март - деня, в който Forbes финализира оценките за световния списък на милиардерите за 2022 г.

Уругвай
Андрес Бзуровски и Серхио Фогел

Нетно богатство: 1.5 милиарда долара всеки
Източник: финтех

И Бзуровски, и Фогел са завършили университета ORT в Монтевидео, Уругвай. През 2009 г., те основават AstroPay - разплащателна компания, която помага на потребителите в развиващите се пазари да съхраняват средства онлайн с помощта на предплатена виртуална дебитна карта.

През 2016 г. те обединиха усилията си със Себастиан Канович – друг възпитаник на ORT, когото наемат като генерален мениджър на AstroPay през 2012 г.

По това време Бзуровски и Фогел основават dLocal, която помага на големи мултинационални фирми, включително Amazon, Netflix, Uber и Microsoft, да обработват трансгранични плащания от клиенти в 35 нововъзникващи пазари. dLocal стана първата "компания еднорог" (с оценка от над 1 млд. долара) в Уругвай през септември 2020 г., когато събра 200 милиона долара при оценка от 1.2 милиарда долара.

Акциите ѝ се търгуват на Nasdaq от юни 2021. Цената им нарасна през седмиците след IPO-то, което направи двамата уругвайци милиардери.