Едно от всеки пет влечуги е застрашено от изчезване
Едно от всеки пет влечуги е застрашено от изчезване.
Това показва първата цялостна оценка на повече от 10 000 вида по света, цитирана от BBC.
Учените призовават за спешни действия за опазване на крокодилите и костенурките, които са в особено тежко положение.
Според тях, влечугите са пренебрегвани от повечето природозащитници, тъй като се смятат за по-малко харизматични от "косматите и пернатите" създания.
Досега 31 вида влечуги вече се водят за изчезнали.
Завършването на проучването, публикувано в списание Nature, е отнело повече от 15 години поради проблеми с финансирането.
Въпреки по-слабата си популярност, студенокръвните гръбначни играят съществена роля в баланса на природата, казват учените.
„Влечугите са полезни за хората, защото помагат за контрола на различни вредители, като насекоми и гризачи“, казва проф. Блеър Хеджес от университета Темпъл във Филаделфия, САЩ.
Публикувайки подробности за тежкото положение на тези видове, учените се надяват да помогнат за забавяне на пълното изчезване на редките влечуги, като морската костенурка карета и крокодила гавиал.
Изследователите изразяват надежда, че мерките, въведени за защита на редките птици и бозайници, ще помогнат и на много от влечугите, с които споделят едни и същи местообитания.
Проучването установява, че 21% от всички видове влечуги на Земята са застрашени. Става въпрос за 1800 отделни вида, което е повече, отколкото при птиците, но по-малко, отколкото при бозайниците и земноводните.
Повече от половината крокодили и почти две трети от костенурките са застрашени от изчезване.
Влечугите са застрашени по целия свят, но особено в Югоизточна Азия, Западна Африка, Северен Мадагаскар, Северните Анди и Карибите. Унищожаването на местообитанията от разширяването на земеделските земи, урбанизацията и дърводобива са основните застрашаващи фактори.
Влечугите, обитаващи горите, са по-застрашени от тези в пустините и саваните. Изменението на климата е сред основните заплахи за влечугите, особено на ниско разположените острови.
Ако изгубим всички видове влечуги, застрашени от изчезване, 15.6 милиарда години филогенетично биоразнообразие (мярка за генетични вариации, базирани на дървото на живота) ще бъдат изтрити от планетата, предупреждават авторите на изследването.