Финландия и Швеция - две неутрални скандинавски държави, са толкова притеснени от руската инвазия в Украйна, че сериозно обмислят присъединяване към НАТО, което може да се случи още това лято.

Русия ги предупреди да не го правят, като заплаши с "военно-техническа реакция".

И така, по-сигурно или по-опасно място става Европа, ако някоя от тези държави, или и двете, се присъединят към НАТО?

НАТО - Организацията на Северноатлантическия договор, представлява международна организация за военно сътрудничество с 30 държави, основана след края на Втората световна война. Централата на алианса е в Брюксел, но в нея доминира огромната военна и ядрена ракетна мощ на САЩ.

Финландия и Швеция са модерни, демократични държави, които изпълняват критериите за членство в НАТО. Генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг е казвал, че би ги приветствал с отворени обятия и че при обработката на тяхното членство би имало минимално забавяне.

Пенсионираният щатски генерал Бен Ходжис, който беше главнокомандващ на всички американски сухопътни сили в Европа, не се съмнява в ползите от това за Запада: "Присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО е огромна и много положителна стъпка. Това са две много силни демокрации, а военните сили и на двете държави са много добри с невероятни системи за мобилизация."

В случая на Финландия вече тече някаква форма на военна интеграция. Британски танкови бригади наскоро проведоха военни учения с финландски въоръжени подразделения, в които участваха и американски, латвийски и естонски военнослужещи, като част от Обединените експедиционни сили (JEF).

От британското министерство на отбраната обявиха, че целта е била " възпиране на руската агресия в Скандинавия и балтийските държави".

Какъв е проблемът, ако някоя от двете или и двете държави искат да се присъединят?

Русия, и по-конкретно президентът Владимир Путин, не считат НАТО за отбранителен съюз. Точно обратното. Той гледа на алианса като на заплаха за сигурността на Русия. Той наблюдава с ужас как НАТО непрестанно се разширява на изток, все по-близо до Москва, след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., пише BBC.

Когато Путин е млад офицер от разузнаването на съветската служба за държавна сигурност КГБ, Москва е контролира всички страни в Източна Европа, а в повечето от тях има руски войски. Днес почти всички тези страни са избрали да гледа на Запад и да се присъединят към НАТО.

Дори балтийските държави Естония, Латвия и Литва, които преди време са част от Съветския съюз, се присъединиха към НАТО.

Едва 6% от огромните граници на Русия са със страни членки на НАТО, но въпреки това от Кремъл смятат, че са обкръжени и застрашени. Малко преди Путин да изпрати армията си в Украйна на 24 февруари, той настояваше за преначертаване на картата за сигурност на Европа.

Той искаше силите на НАТО да се изтеглят от всички тези източноевропейски държави, а организацията да не приема нови държави. Неговата инвазия в момента доведе точно до противоположното нещо.


Кои държави харчат най-много средства за отбрана?Въпреки икономическите последици от пандемията от COVID-19, държавите по света са увеличили с близо 1% своите разходи за отбрана през 2021 година

В продължения на десетилетия Финландия и Швеция се грижат внимателно за своя неутралитет. В културно отношение те твърдо са в западния лагер, но досега се опасяваха да се противопоставят на своя огромен и ядрено въоръжен съсед Русия.

Инвазията в Украйна предизвика радикално преосмисляне на ситуацията, като и правителствата, и хората се чудят дали за тях не би било по-безопасно, ако се възползват от защитата по "Член 5" от Северноатлантическия договор.

Той гласи, че нападение срещу една или повече от страните членки ще се разглежда като нападение срещу всички. Проведено наскоро във Финландия социологическо проучване показа, че 62% от хората подкрепят присъединяването към НАТО.

Аргументите в полза на присъединяване

От чисто военна гледна точка, присъединяването на значителните военни сили на Финландия и/или Швеция би подсилило сериозно отбранителната мощ на НАТО в Северна Европа, където алиансът е превъзхождан значително от руските сили.

Финландия, казва Бен Ходжис, ще допринесе с изтребители F35, а Швеция с противоракетни батареи Пейтритът, като страната милитаризира отново големия си остров в Готланд в Балтийско море.

Въоръжените сили на Финландия и Швеция са експерти в арктическата война, обучавайки се интензивно за битки в замръзналите гори на Скандинавия. Когато Русия нахлува във Финландия през Втората световна война, финландците се бият ожесточено срещу нашествениците, нанасяйки им сериозни поражения.

В географско отношение добавянето на Финландия запълва огромна празнина в отбраната на НАТО, удвоявайки границата на алианса с Русия. Сигурността и стабилността в Балтийско море, казва Ходжис, са драстично подобрени.

В политическо отношение това би допринесло за сплотеността на взаимната отбрана на Запада и ще изпрати сигнал на Путин, че почти цяла Европа е обединена срещу неговата инвазия в Украйна, която е суверена държава.

Аргументите против присъединяване

Простичко казано, рискът тук е, че такова голямо разширение на НАТО, точно пред прага на Русия, може да притесни и разгневи Кремъл дотолкова, че да предприема действия под някаква форма.

Когато Путин заплаши като отговор да използва "военно-технически средства", се смята до голяма степен, че става въпрос за две неща – подсилване на собствената граница чрез струпването на войска и ракети по-близо до Запада и евентуалното засилване на кибератаките в Скандинавия.

Запазването на неутралитет се отблагодаряваше добре на Швеция през годините. Отказването от този неутралитет не трябва да се приема лекомислено. Ще има и икономически разходи за шведската оръжейна индустрия, ако страната бъде задължена да купува оръжия на НАТО вместо собствени.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков предупреди категорично, че присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО "няма да донесе по-голяма сигурност за Европа".

Владимир Путин обича да припомня на хората за времето, когато като дете заклещил плъх в ъгъла на стая, който вече няма накъде да бяга и се нахвърлил върху него. Путин и неговите съветници вече обвиняват НАТО, до известна степен оправдано, за осуетяването на плановете им за превземането на Украйна.

Ако решат, неразумно, че тази внезапна експанзия по северния им фланг представлява екзистенциална заплаха за сигурността на Русия, тогава не се знае какъв точно може да бъде отговорът на Москва.