За специалността "Право" и през следващата академична година ще може да се кандидатства без приемни изпити.

Висшите училища могат да решат да приемат първокурсници само с една или две оценки от държавните зрелостни изпити (ДЗИ).

Тази възможност регламентират приетите днес от Министерския съвет промени в Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността "Право" и професионалната квалификация "юрист", съобщиха от пресцентъра на МОН.

Измененията в документа са подкрепени и от деканите на юридическите факултети в страната.

Лекторите на Шумът на парите 2022: Питър БаронПредставители на топ банките у нас ще вземат участие на Шумът на парите 2022

Според становищата им е целесъобразно и през учебната 2022/2023 година да се запази начинът на прием от последните две години - с оценките от ДЗИ, без приемни изпити по български език и литература, и по история на България. Мотивите им са свързани с епидемичната обстановка и необходимостта да се сведе до минимум събирането на големи групи от хора на конкурсните изпити.

Припомняме ви, че в последните две години последователно наредбата беше изменяна, за да се даде свобода на университетите за преценка и избор дали да осъществяват приема на студенти посредством писмени конкурсни изпити по български език и по история на България или за балообразуващи да послужат оценките от държавните зрелостни изпити.

От зрелостниците, които искат да кандидатстват "Право" през следващата академична година, ще се изисква висока оценка на матурата по български език и литература. В някои от университетите обаче ще е необходимо и явяване на приемен изпит. Това става ясно от информацията за балообразуването във всички специалности във висшите училища за академичната 2022/2023 година, подадена до Министерството на образованието и науката.