Нервни служители и липса на банкери съпровождат отлива на компании от Русия
Изземването на пълния контрол над голям петролен и газов проект от страна на Владимир Путин изпрати силно предупреждение към чуждестранните компании, които все още не са решили какво да правят с блокираните си активи в Русия – действайте бързо или …
Компаниите се борят с това как да излязат бързо от страната по начини, които ограничават финансовия ефект, не излагат служителите на риск, а в някои случаи предлагат възможност за завръщане в бъдеще.
Финландският шеф на компания за кафе Ролф Ладау е един от първите напуснали.
Когато западните правителства започват да налагат санкции на Русия след инвазията й в Украйна в края на февруари, главният изпълнителен директор на Paulig осъзнава, че бизнесът с изпичане на кафе там вече не е възможен.
Кафето не е в списъците със санкции, но става почти невъзможно кафе на зърна да се вкара в Русия, тъй като транспортните компании спират да доставят до и от страната. Плащането в рубли пък става по-трудно.
Две седмици след началото на конфликта Ладау решава, че Paulig ща напусне страната, а два месеца по-късно компанията прави това, което обикновено отнема година – намира подходящ купувач и сключва сделка. През май Паулиг продава бизнеса си в Русия на индийския инвеститор Викас Сой, информира Ройтерс.
Над 1 000 западни компании се включиха в корпоративния отлив от Русия, безпрецедентен по своите мащаби и скорости, докато се опитват да спазват санкциите и на фона на заплахи за отмъщение от страна на Кремъл.
Paulig е част от относително малкия брой компании, които са продали активи или са предали ключовете на местни мениджъри. Проучване на Ройтерс показва, че по-малко от 40 компании, сред които McDonald's, Societe Generale и Renault, са обявили сделки.
Интервюта с половин дузина ръководители на компании, които са продали активи, разкриват сложността и несигурността на бързите продажби с големи отстъпки и защо понякога отнема толкова много време.
Пречките са огромни:
Залозите стават още по-големи, тъй като Москва подготвя нов закон, който се очаква да влезе скоро в сила и да позволява на страната да поема контрол над местната дейност на западните компании, които решат да напуснат.
"Ако вече не сте започнали процеса или ако все още се колебаете, тогава ще става все по-трудно," казва Ладау пред Ройтерс, преди Путин да завземе контрола над проекта Сахалин-2. "Русия няма намерение да пуска чуждестранни компании да си тръгват лесно от пазара."
Много западни компании се сблъскаха с проблеми при опитите си за напускане. Burger King спря корпоративната подкрепа за руските си заведения през март, но близо 800-те ресторанта на веригата за бързо хранене все още работят. Адвокати твърдят, че част от проблема е сложността на франчайзинговите споразуемния.
UniCredit продаде част от активите си, но се наложи да разшири търсенето на потенциални купувачи в страни, като Индия, Турция и Китай.
Четири месеца след началото на войната няма много признаци, че компаниите са стигнали до някакъв план за това как да се измъкнат от страната.
Renault продаде дела си от доходоносно съвместно дружество на руската държава срещу една рубла, а McDonald's предаде над 800 свои заведения на сибирски бизнесмен срещу символична сума, като и при двете сделки има клаузи за обратно изкупуване.
SocGen продаде подразделението си Rosbank на Interros Capital - компания, свързвана с руския олигарх Владимир Потанин.
Много компании предадоха ключовете на местни мениджъри. Почти всички отписват активи на стойност десетки милиарди долари.
Ladau взема решение да не включва клауза за обратно изкупуване. "Морално-етичните въпроси са толкова сериозни, че нямаме място за връщане в Русия," казва той.
Експерти твърдят, че за новите собственици ще е трудно в една все по-изолирана Русия без достъп до западни стоки. Разходите за всичко - от храните до енергийните продукти, скача, а икономиката влезе в рецесия.
Отливът на компании донесе неочаквани печалби на фирми и предприемачи в Русия и на държави, които не прилагат санкции, тъй като успяха да напазаруват активи на изгодни цени.
Без банкери
Един аспект на отлива на компании очертава необичайното му естество – отсъствието на банкери, които обикновено играят ключова роля в сделките. Източници на Ройтерс твърдят, че банките стоят настрана заради опасения от това да нарушат санкциите.
Вместо това компаниите разчитат на адвокати в Русия и на международни консултанти, които са запознати със страната, за намирането на купувачи – гарантирайки, че те са легитимни и не са в списъците със санкции.
Непубличната финландска хранителна компания Fazer сключва сделка още през април, продавайки бизнеса си с пекарни в Русия на базираната в Москва конкурентна компания Kolomenskij Bakery and Confectionery Holding.
Скоростта, с която се случва всичко това, води до усложнения.
Първоначално Русия заплаши да забрани излизането от страната на търгувани на борсата чуждестранни компании. Когато компанията пита за пояснение, нейните местни адвокати й казват, че може да е било грешка.
Правилата може да се променят във всеки един момент.
"Така че всички бързаха ужасно много," казва пред Ройтерс Себастиан Ягерхорн, който отговаря за правните въпроси на компанията.
Лара Сауло, която ръководи пекарския бизнес, твърди, че дори консултанти в Русия предоставят противоречащи си съвети.
Завземането на Контрола над Сахалин-2 от страна на Путин в четвъртък беше по-ясно.
"Скоро те ще отмъщават не само с природен газ, но и по други начини," казва високопоставен ръководител на компания, която изпитва затруднения с напускането на страната.