Заможни руснаци подкрепят имотния сектор в Дубай
Екипът на дубайската имотна агенция Mira Estate има причина да празнува.
През първата половина на 2022 г. компанията за луксозни имоти отчете 100% увеличение на годишна база на продажбите на купувачи от Русия и други бивши съветски държави.
Имотните продажби на жители на тези държави на компанията, която специализира в рускоговорящи клиенти, са се удвоили на годишна база до 2 млрд. дирхама, или 500 млн. долара, според прессъобщение на Mira Estate.
В лъскав нощен клуб в Дубай през май руски имотни агенти от друга компания отварят бутилки с шампанско, за да отпразнуват рекордните комисиони от продажбите на техни сънародници в пустинния оазис. Жена имотен агент успява да генерира 4 млн. дирхама (1.08 млн. долара) комисиони само за три месеца, казва пред CNBC неин колега, пожелал анонимност.
Смята се, че милиардерът Роман Абрамович, бивш собственик на футболния клуб Челси и дългогодишен сподвижник на руския президент Владимир Путин, търси жилище на изкуствения остров Palm Jumeirah в Дубай.
Частният самолет на Абрамович, на стойност около 350 млн. долара, е блокиран в емирството от около четири месеца, след като Министерството на правосъдието на САЩ одобри конфискацията му.
Напливът на купувачи от Русия и страните от ОНД подкрепи имотния сектор в Дубай след руската инвазия в Украйна и последвалите санкции от страна на Запада.
И докато много държави наложиха санкции и пристъпиха към изземвания на активи на заможни руснаци, нанасяйки им многомилионни загуби в градове, като Лондон и Париж, ОАЕ остава отворена за бизнес.
Пазарът на имоти в Дубай в момента е най-горещ от години, като продажбите нарастват с 45% на годишна база през април и с 51% през май.
След резкия спад в началото на пандемията, лъскавият търговски център на ОАЕ отчита стабилно възстановяване, след като предприе по-облекчен подход към COVID-19, докато на други пазари все още се налагаха строги ограничения.
ОАЕ предостави нови възможности за визи за дългосрочни жители и за посетители, които ще работят дистанционно, подписа историческо споразумение за нормализиране на отношенията с Израел, либерализира част от социалните си правила и премина от ислямския уикенд в петък и събота към традиционния в събота и неделя.
Решението да запази неутралитет, докато по-голяма част от богатия свят затвори вратите си за руснаци след инвазията на Владимир Путин в съседна Украйна през февруари, се отплати много добре на ОАЕ.
Според класация на имотната агенция Betterhomes в Дубай, публикувана през април, руснаците са се изкачили с две места нагоре и вече са на пето място като купувачи на имоти в Дубай през първото тримесечие.
Базираната в Лондон Henley & Partners пък публикува през миналия месец доклад, в който прогнозира, че OAE ще бъде водещата дестинация за супербогаташи тази година, прогнозирайки, че ще се сдобия с 4 000 нови милионери.
Русия, междувременно, пък ще се раздели с 15 000 милионери, според проучването на компанията.
Вили на брега
Има също така очертала се ясна тенденция какъв вид имоти предпочитат руснаците.
“Основно луксозни имоти и най-вече всичко, което е близо до морето,” казва пред CNBC Тахир Маджития, управляващ партньор в имотната агенция в Дубай Prime Capital.
Купувачите търсят комбинация от имоти, които да притежават и отдават под наем, както и за лично ползване, въпреки че повечето са с цел инвестиция, казва Маджития. “Блокови сделки,” при които купувач придобива цял етаж или няколко етажа, са много често срещани. Един етаж в луксозна жилищна сграда струва средно между 7 и 10 млн. долара, въпреки че това зависи и от локацията.
Руснаците винаги са били сред 10-те националности, които инвестират най-много в имоти в Дубай, казва Маджития. От февруари насам обаче се отчита скок, отбелязва той, допълвайки, че “някои от тези купувачи се освобождават от активите си в други държави и местят средствата в ОАЕ.”
Много руски купувачи също така плащат в криптовалути, тъй като някои от водещите имотни агенции в Дубай приемат такива плащания.
Обвинения за „мръсни пари“
Борци срещу корупцията и законодатели обвиняват Дубай в това, че е център за мръсни пари. Критикът на Кремъл Бил Браудър призова емирството да бъде включено във финансов черен списък, а група членове на Европейския парламент през май обвиниха ОАЕ, че улеснява “прането на пари в големи мащаби,” призовавайки страната да санкционира руските олигарси, които са се преместили там.
Властите в ОАЕ са обещавали да се борят срещу незаконните парични потоци, а страната засилва реформите си в опит да покрие международните стандарти.
Междувременно икономиката на страната процъфтява.
“Сигурен съм, че много руснаци се опитват да решат проблемите си, но в крайна сметка, Дубай ще се облагодетелства от всяка криза,” заявява през март в интервю за CNBC местният имотен магнат Хюсеин Саджвани.
“Ще бъда честен с вас, тези санкции изнервиха много хора,” казва тогава Саджвани. “Ако някои вкара тук пари през банковата система законно и професионално, ние ще правим бизнес с него.”