ЕК ревизира нагоре до 7.6% прогнозата си за инфлацията в еврозоната
Инфлацията в еврозоната ще достигне 7.6% тази година, сочат ревизираните прогнози, след като руската инвазия в Украйна се отрази на европейските икономики.
Най-новата прогноза на Европейската комисия беше публикувана в период, в който пазарите следят отблизо данните за инфлацията.
В САЩ индексът на потребителските цени нарасна с 9.1% на годишна база през юни, което беше повече от предварително очакваното.
Опасенията относно по-висока инфлация властват и в Европа, където последните дани сочат, че цените са нараснали с рекордните 8.6% на годишна база през юни.
Ситуацията поставя под все по-голям натиск правителствата, които се опитват да ограничат ефекта от по-високите цени върху домакинствата и върху Европейската централна банка (ЕЦБ), което ще проведе поредното си заседание следващата седмица.
През май от Европейската комисия обявиха, че инфлацията в еврозоната ще достигне 6.1% през 2022 г., преди да падне до 2.7% през 2023 г. Сега и двете прогнози бяха ревизирани нагоре до 7.6% и 4%, респективно.
“Действията на Русия нарушават доставките на енергийни и зърнени продукти, което повишава цените и отслабва доверието,” заяви еврокомисарят за икономиката Паоло Джентилони.
“Рекордно високата инфлация се очаква да достигне пик по-късно през годината и постепенно да намалее през 2023 г. Предвид хода на войната и неизвестните около надеждността на газовите доставки, тази прогноза е обект на голяма несигурност,” допълва той.
Очаквания за много по-нисък икономически растеж
От ЕК прогнозираха през май 2.7% икономически растеж за тази година и 2.3% за следващата година за ЕС и за еврозоната.
Сега прогнозата за 2023 г. беше ревизирана надолу до 1.5%. Икономиката на еврозоната се очаква да нарасне с 2.6% тази година и с 1.4% следващата година.
Европейската икономика пое сериозен удар от русата инвазия в Украйна. В началото на годината икономиката на еврозоната се очакваше да расте с по-бързи темпове от тази на САЩ и с темп, надхвърлящ 4%, пише CNBC.
Санкциите спрямо Русия, намалени доставки на природен газ, проблемите с хранителните доставки и други фактори разклащат икономическите перспективи пред Европа. Много икономисти очакват рецесия за еврозоната по-късно през годината или през 2023 г.
В Брюксел обаче отказват да говорят за вероятността от рецесия, твърдейки, че това не е основният им сценарий засега.
12.5% годишна инфлация за България
12.5 на сто инфлация за страната за тази година - това сочи лятната прогноза на Европейската комисия за тази година. Догодина обаче тя ще падне почти наполовина - до 6.8 на сто. Като причина за рекордната инфлация се посочват по-високите цени на енергията и горивата и косвеното отражение на повишените енергийни цени за фирмите.
Ръстът на БВП за тази година ще бъде 2.8 на сто. За сравнение, миналата година той е бил 4.2 на сто. Догодина той ще пада още и ще стигне 2,3 на сто.
В прогнозата се посочва, че потребителското доверие е започнало да спада през март и предполага по-нисък растеж на частното потребление до края на годината. Същевременно се отбелязва, че износът на стоки и услуги ще се повишава, като това се дължи и на туризма.
Прилагането на плана за възстановяване и развитие ще бъде основен фактор за ускорения растеж на инвестициите за тази и следващата година.
По-високият растеж на БВП за тази година се дължи предимно на силното възстановяване през първите три месеца. Отслабената външна среда и затягането на заемните условия, съчетани с по-слабото нарастване на заплатите, обяснява ревизията надолу за неговия растеж през 2023 г.
Силното увеличение на заплатите през 2022 г. ще доведе до допълнително повишаване на цените, особено извън търговския сектор.
В контекста на намаляването на заемите и очакваната инфлация, нарастването на заплатите ще бъде по-ниско догодина и ще забави растежа на потреблението.