Акциите поевтиняват, доларът запазва позиции в края на седмицата
Азиатските акции поевтиняха до двегодишно дъно днес и са на път да запишат понижение за седмицата, докато доларът върви към трети пореден седмичен ръст, след като поредица от нови повишения на лихвите по света засилиха опасенията относно перспективите пред ръста на световната икономика.
Въпреки че очакванията за повишение на основната лихва със 100 базисни пункта от страна на Федералния резерв по-късно през месеца отслабнаха леко вчера след изказвания на ръководители на централната банка на САЩ, цените на пазарите на облигации сочат, че те се готвят за резки повишения на лихвите.
Китайскиата икономика се свива сериозно през второто тримесечие, показаха изнесени днес данни, докато годишният икономически растеж също се забавя значително, което очертава огромния негативен ефект от локдауните заради COVID-19, които се отразиха на промишленото производство и на потребителските разходи, пише Ройтерс.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.5% в ранната сесия днес до двегодишен минимум, повлечен надолу от опасенията относно имотния пазар в Китай, където заплахите на собственици на жилища да спрат плащанията по ипотечните си кредити изплашиха пазарите.
Китайският основен борсов индекс остава без промяна, докато индексът на търгуваните в Хонконг имотни компании от континентален Китай падна с над 2%.
Индексите на Уолстрийт вчера записаха понижения след като изнесените финансови резултати на JPMorgan Chase & Co и Morgan Stanley за второто тримесечие, които бяха по-слабите от очакваните, породиха опасения относно рязък икономически спад.
Японският Nikkei нарасна с 0.6%, като акциите на компанията майка на Uniqlo, Fast Retailing и тези на производителя на видеоигри Nintendo оглавиха ръста. Щатският долар се търгува близо до 20-годишни върхове спрямо еврото и йената, след като по-рано през седмицата принуди еврото да падне под 1 долара за първи път от 2002 г.
Щатският индекс S&P 500 приключи с понижение от 0.3% вчерашната сесия, но днес фючърсите на индекса нарастват с 0.35%, след като Кристофър Уолър и Джеймс Булард от Фед попариха очакванията за повишение на лихвите със 100 базисни пункта по-късно през месеца.
Тази седмица централната банка на Канада изненада пазарите като вдигна основната си лихва със 100 базисни пункта, а централните банки на Южна Корея и Нова Зеландия обявиха повишения от по 50 базисни пункта.
По-късно днес се очакват данните за търговията на дребно в САЩ.
По-лоши от очакваните данни биха притеснили допълнително инвеститорите, които смятат, че по-високата инфлация ще доведе да по-големи повишения на лихвите.
Доходността по щатските двегодишни държавни облигации е на ниво от 3.1217%, което е с около 17 базисни пункта над тази по 10-годишните книжа. Това е необичайно обръщане на лихвената крива, което обикновено сочи към рецесия.
На валутните пазари царува щатския долар. Вчера еврото падна до 0.9952 спрямо щатската валута и губи 1.5% за седмицата. За последно европейската валута се стабилизира до 1.0030 спрямо долара. Йената се движи към нивото от 140 спрямо долара и за последно се разменяше при 138.85.
Фючърсите на петрола от сорта Брент се търгуват на ниво от 99.42 долара за барел, а цената на златото е 1 711 долара за тройунция, малко над едногодишното дъно, достигнато вчера.