Анализатор: Глобалният недостиг на чипове не е приключил
Глобалният недостиг на чипове все още не е приключил, а войната в Украйна продължава да оказва натиск върху доставките на важни компоненти, необходими за производство им, заяви анализатор пред CNBC.
“Доставките на полупроводници няма да нараснат незабавно. Има много суровини, газове, които са необходими за производството на тези полупроводници,” казва Винай Гупта от International Data Corporation (IDC).
Посочвайки предизвикателства по веригата на доставки заради войната на Русия в Украйна, Гупта казва, че двете страни контролират голяма част от пазарния дял, като Русия и Украйна са най-големите износители на криптон – газ, използван в производството на чипове.
Неонът също е от основно значение за процеса по производство на чипове. Повече от половината от неона в света се произвежда от няколко компании в Украйна, според Питър Ханбъри, анализатор в сферата на полупроводниците в Bain & Co.
Полупроводниците се използват във всичко - от мобилни телефони и компютри до коли и домакински уреди.
Нарушенията във веригите на доставки и повишаващите се разходи също така ще означава, че “средната продажна цена на устройствата ще се увеличи, а търговците, от своя страна, ще пренесат това увеличение върху потребителите,” допълва Гупта.
Нарастващата инфлация и очакванията за допълнително затягане на паричната политика вече водят до едно забавяне, предизвикано от потребителите, казва Гупта.
“Разходите в IT сферата и най-вече разходите на потребителите показват признаци на рецесия.”
В комбинация с повишаващите се лихвени проценти по света, това забавяне “ще даде своето отражение,” допълва той.
“Надеждите обаче са, че това забавяне ще е плитко, тъй като правителствата и централните банки се опитват да балансират нарастващата инфлация и лихвените проценти,” казва Гупта.