Берлин остава на тъмно. Спират осветлението на историческите сгради
Берлин реши да изключи светлините на няколко паметника и исторически сгради през нощта в сряда срещу четвъртък като част от националните усилия за пестене на енергия на фона на страховете от недостиг през зимата, съобщават световните агенции.
Около 200 емблематични сгради в германската столица, включително Колоната на победата, дворецът Шарлотенбург и кметството няма да бъдат осветени през нощта.
„Като се има предвид войната срещу Украйна и заплахите от Русия по отношение на енергийната политика, важно е да използваме енергията си възможно най-внимателно“, каза Бетина Яраш, сенатор по околната среда, мобилността и потребителите в Берлин.
Градът ще спести от потреблението на енергия от 1400 проектора, използвани за осветяване на тези обекти, съобщава вестник Стандарт.
За да спрат автоматичните механизми, които включват светлините при падане на нощта, е необходима човешка намеса сграда по сграда, което ще отнеме няколко седмици. Берлин първоначално няма да спести пари в резултат на мярката, тъй като цената на интервенцията е същата, като 40 000 евро разходи за електроенергия, спестени за една година.
Държавният глава Франк-Валтер Щайнмайер също се опита да даде пример тази седмица, като обяви, че официалната му резиденция в Берлин - дворецът Белвю, вече няма да бъде осветен през нощта, освен при специални случаи, като държавни посещения.
Франция пести: Въвежда правила за климатиците и неоновата рекламаИма солени глоби за нарушаването им
В продължение на няколко седмици правителството на германския канцлер Олаф Шолц призова за национална мобилизация за пестене на енергия, тъй като цените експлодираха след нахлуването на Русия в Украйна.
Русия наскоро драстично намали доставките на газ за Германия - един от нейните основни клиенти - като част от продължаващото си противопоставяне със Запада, подхранвайки страховете от зимен недостиг.
В Германия стартира кампания, насочена към промишлени и битови потребители, за насърчаване на определени практики, като например намаляване на климатизацията на сградите, благоприятстване на обществения транспорт или закупуване на душове, които използват по-малко вода.
Много големи градове в страната също обявиха планове за пестене на енергия.
Преди войната в Украйна Германия купуваше 55% от газа си от Русия - дял, намален в началото на юни до 35%, но все още оставя страната на милостта на съкращенията на газа, решени от Москва. Енергийната компания "Газпром" на няколко етапа намали доставките на газ за Германия до 20% от капацитета по газопровода "Северен поток".