Два инвазивни животински вида са стрували на света 16 млрд. долара
Учени, които изчисляват икономическите щети от инвазивни видове по света, са установили, че два вида са отговорни за повече поражение от всички останали.
Американската жаба бик и кафявата дървесна змия са причинили заедно поражения за 16.3 млрд. долара в световен мащаб от 1986 г. насам.
Освен екологичните поражения, тази двойка инвазивни видове е унищожавала селскостопанска продукция и е предизвиквала скъпо струващи прекъсвания на електрозахранването.
Учените се надяват, че техните констатации ще насърчат повече инвестиции с цел блокирането на инвазивните видове в бъдеще.
В своя публикация в Scientific Reports учените посочват, че кафявата дървесна змия е нанесла еднолично щети за 10.3 млрд. долара, отчасти заради неконтролираното си разпространение на няколко острова в Тихия океан.
В Гуам, където влечугото е донесено от военноморските сили на САЩ през миналия век, популацията на змията към днешна дата причинява масови прекъсвания на тока, защото влечугите се плъзгат по жиците и причиняват скъпо струващи щети, пише BBC.
На малкия остров в Тихия океан живеят над два милиона кафяви дървесни змии.
Островните екосистеми са по-уязвими на инвазивни видове, където те представляват по-голяма заплаха за изчезването на местни животни и фауна.
В Европа увеличаващата се популация на американската жаба бик наложи прилагането на амбициозни и скъпи програми за контролирането й.
За да бъде предотвратено разпространението на този земноводен вид, който достига до 30 дължина и половин килограм тегло, властите бяха принудени да инсталират скъпо струващи огради околo местата, където жабите се размножават.
Ограждането само на пет езера с цел ограничаване на разпространението на жабите е струвало на германските власти 270 000 евро, сочи по-старо проучване на ЕС.
Този вид жаба се храни с почти всичко, в това число и с други жаби от своя вид.
Друг вид - жабите коки, пък е обвиняван, че причинява щети по съвсем различен начин – изключително силният шум, който издават при чифтосване, води до спад в цените на имотите на местата, където има повече такива земноводни.
Авторите на проучването се надяват, че техните констатации, ще насърчат властите да инвестират повече в контрола на вредителите и в други мерки за биосигурност в бъдеще.