Контактни лещи ще диагностицират болести
Екип от университетски учени започва своите тестови изпитания на ново изобретение - контактни лещи, които ще откриват признаци на рак или диабет у носещите ги.
"Лещите ще притежават способност за самонаблюдение и проследяване на вътреочното налягане или глюкозата“, казва Ребека Рохас, инструктор по оптометрични науки в Колумбийския университет, която е част от научния екип. Лещата съдържа фотодетектор за получаване на оптична информация, температурен сензор за диагностициране на потенциално заболяване на роговицата и сензор за глюкоза, наблюдаващ нивата на глюкоза в слъзната течност.
Революционната технология включва в себе си малък микро LED дисплей, интелигентни сензори, собствен процесор и собствена батерия, която може да се презарежда.
Според данните, към момента има поне 7 подобни разработки за "умни" лещи, които са в различен етап от своето създаване. Това доказва значимостта на технологиите в съвременния свят. Преди да бъдат пуснати в масово производство, лещите ще бъдат подложени на редица тестове.
Основното предизвикателство ще бъде захранването на новата технология с батерии, които ще трябва да са малки и в същото време достатъчно мощни, за да могат да осигурят поне 12 часа живот с едно зареждане.