Четири неща, които родителите на успели деца не им казват
Предприемачите са не само основатели на компании, които се стремят да реализират печалби, пише в CNBC Марго Мачол Бисноу, писател и експерт по родителските грижи. Те са издръжливи, трудолюбиви хора, които започват нещо, които измислят идеи и ги реализират и които превръщат страстта си в проекти.
Докато правела проучване за своята книга “Да отгледаш предприемач,” тя интервюира 70 родители, които отглеждат много успели впоследствие деца, за това как са им помагали да реализират мечтите си.
Това, което открива е, че общуването играе голяма роля за бъдещата предприемаческа искра у децата. Ето четири фрази, които тези родители, никога не са използвали, когато децата им били малки:
1. “Нямам ти доверие, затова прегледах домашната ти работа и поправих грешките вместо теб.”
Родителите наблягат на важността на отговорността и отчетността. Те искали децата им да поемат отговорност, да решават проблеми, да се учат от грешките си и да бъдат по-уверени с напредването на възрастта.
Не става въпрос само за домашната работа обаче. Джон Ароу прекъсва висшето си образование малко преди да се дипломира, за да основе Mutual Mobile – технологична компания, която е генерирала над 200 млн. долара приходи.
Когато бил в пети клас заедно със свои приятели, написали училищен вестник, който се разпродал веднага. Те обаче не проверили достатъчно добре фактите. Директорът бил бесен, а приятелите му си имали проблеми със своите родители. Родителите на Джон обаче подминали това с усмивка и му казали да си поправи грешките.
“Знаейки, че родителите ми биха ме подкрепили, дори и когато някой авторитет е против мен, ме караше да полагам още повече усилия, за да им покажа, че са прави да вярват в мен", казва Джон.
2. “Увеличаваме ти джобните, за да може да си купуваш каквото поискаш.”
“Никога не раздавайте пари просто така", казва на Бисноу един от бащите.
Родителите, с които тя е разговаряла, са от най-различни социално-икономически среди и са учели децата си да ценят парите. Дори и по-заможните деца е трябвало да се потрудят, за да разполагат с пари, които да харчат.
Найла Роджърс е основател на организацията Mama Hope. Когато била в гимназията, тя заминала за чужбина с класа й по френски език.
Вместо да плати цялата сума майка й казала, че тя трябва да заработи половината пари, които били необходими за пътуването. Без да има друг избор Найла гледала деца, косила дворове, разхождала кучета, давала уроци по плуване и въвеждала данни.
“Работех по 15 часа на ден, седем дни в седмицата, за да събера парите. До края на лятото имах достатъчно пари, за да замина. Така започна моят предприемачески път,” казва тя.
3. “Никакви следучилищни занимания, докато оценките ти не се подобрят.”
Много от родителите, с които разговаря Бисноу не разбирали нещата, от които се вълнуват децата им, но им предоставяли много време, за да се занимават с тях.
Някои деца се занимавали със свои неща и били страхотни ученици. Други имали своята страст извън училище и не се справяли толкова добре с оценките. Въпреки това родителите им ги подкрепяли.
Джон Чу, директор на продукции като "Crazy Rich Asians", бил запален по заснемането на филми от втори клас. Неговите родители имигранти имали ресторант и се надявали, че той ще реализира Американската мечта, като се труди усърдно, но не се замисляли, че това може да стане чрез филмите.
В гимназията майката на Джон веднъж се разстроила от това, че той работи по видео вместо по домашната си работа. Той започнал да плаче и казал, че това е нещото, което обича и с което иска да се занимава цял живот.
Психолог: Ето как най-успелите хора се справят с провалите Защо да се проваля човек е толкова важно?
На следващия ден, когато го взела от училище, тя носела книги за режисура, които била взела от библиотеката. “Ако искаш да се занимаваш с това, изучавайки ги, бъди най-добрият в него”, казала тя.
4. “Ще ти дам пари, ако изкарваш добри оценки.”
Като подрастващи бъдещите предприемачи никога не са учени, че целта в живота е да бъдеш богат, а да бъдеш успял, да се справяш добре, да се усъвършенстваш и да създадеш нещо страхотно.
Родителите разбират, че децата им никога не биха били щастливи, ако се занимават с нещо, на което не се наслаждават и че никога няма да стават по-добри в нещо, ако не работят непрестанно върху него, както и че никога няма да работят постоянно върху нещо, ако не им харесва.
Така те отглеждат деца, които влагат своята страст в бизнеса си и създават по-добри продукти и услуги. Децата вярват, че по всяка вероятност парите ще дойдат след това. И дори да не е така, пак е по-добре, отколкото да работят усилено върху нещо, което мразят.
В резултат на това те израстват с чувството за цел и желанието да променят света.