Все повече българи не могат да си плащат сметките
Все повече българи не могат да плащат всичките си сметки. Това показва проучване на Eurofund (Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд), направено през пролетта. Най-сериозни затруднения в целия Европейски съюз, включително и у нас, хората срещат с плащането на битовите си сметки.
Според проучването, 27% от хората в България вече срещат затруднения да плащат сметките си. В европейски мащаб задлъжнялостта на гражданите също расте. Най-голям ръст на задълженията има при битовите сметки, където некоректните платци са се увеличили с 5% само за две години.
Предвид очакванията за ръст на цената на енергоизточниците, се очаква тази тенденция да се задълбочи, пише БНТ.
Има ръст и на необслужените потребителски кредити, а с 2% са се увеличили длъжниците на телекомите. При наемите и вноските за ипотечен кредит няма увеличение на длъжниците в европейски мащаб, но у нас все по-отчетливо се усеща актуализирането на наемите с оглед на растящата инфлация. И не само на тях.
За момента не съм просрочвал, но ми направи впечатление че за "Топлофикация София" изравнителната сметка е доста висока, над 750 лева, казва столичанин пред БНТ. Той все по-често се замисля какви разходи прави.
Друг споделя затрудненията си заради повишаването на сметките, особено на тока и водата.
И сега като гледам изравнителните сметки за парното, май ще трябва да започна две работи, за да успея, допълва той.
Освен намирането на втора работа и намаляване на разходите обаче, има и друг вариант да запазим стандарта си на живот в условията на постоянно растяща инфлация. И той е да управляваме активно доходите си, колкото и ограничени да са те.
Те са свикнали да харчат всичко, което изработят, казва Георги Георгиев, портфолио мениджър. Той съветва да спестяваме 10% от заработеното за черни дни и дори да го инвестираме.
Като най-лош вариант за справяне с критична финансова ситуация експертите определят бързия кредит.