Разпродажби на азиатските пазари, доларът поскъпна до нов 20-годишен връх
Азиатските капиталови пазари се сринаха в сряда, тъй като растящите лихви по заемите засилиха страховете от глобална рецесия и продължават да тревожат инвеститорите. В същото време щатският долар затвърди статута си на инвестиционно убежище и поскъпна спрямо останалите водещи световни валути.
Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ се повиши над 4% за първи път от 2010 г. насам, на фона на прогнозите, че Федералният резерв ще вдигне лихвите до над 4.5% в своя "кръстоносен поход" срещу инфлацията.
Британският паунд беше подложен на натиск за пореден път, след като рейтинговата агенция Moody's предупреди, че данъчните облекчения в Обединеното кралство ще бъдат „негативни“ за кредитния рейтинг на страната. Към момента британската валута се търгува на ниво от 1.0644 спрямо долара.
Доходността на британските 10-годишни облигации се е повишила със зашеметяващите 119 базисни пункта само за четири търговски сесии, за да достигне 4.50%. Това е най-рязкото й повишение от 1979 г. насам.
Доларовият индекс, който следи движението на американските пари спрямо кошница от водещи световни валути, добави 0.4% до нов 20-годишен връх от 114.68 пункта.
Повишаването на лихвите и забавянето на растежа не е добра комбинация за акциите и широкият регионален бенчмарк на MSCI Asia-Pacific, който включва акциите на водещите азиатски компании, падна с 2% тази сутрин до най-ниското си ниво от април 2020 г. насам.
Японският Nikkei 225 загуби 2.2%, а южнокорейският KOSPI падна с 3% до двугодишно дъно. Китайските сини чипове загубиха 0.7% от стойността си.
Повишаването на доходността на държавните облигации и поскъпването на долара се отразяват негативно на златото, което поевтиня с 0.35% до 1630 долара за тройунция. Ценният метал се движи близо до дъното, достигнато през април 2020 година.
Цените на петрола също се понижиха, повлияни от притесненията за спад в търсенето и поскъпването на долара. Те обаче бяха компенсирани до известна степен от съкращенията на производството в САЩ, причинени от урагана Иън.
Сортът брент поевтиня с 1.4% до 83.7 долара за барел, докато американският лек суров петрол загуби 1.5% до 77.36 долара за барел.
Биткойнът, който регистрира силно повишение в предходната сесия, за последните 24 часа загуби близо 7% от стойността си до ниво от 18 813 долара за брой.