Ще се завърне ли Доналд Тръмп като "главен редактор" на Twitter
Вашингтон се подготвя за завръщането на възпламеняващите постове на един от най-противоречивите потребители на Twitter – бившият „главен редактор” на мрежата Доналд Тръмп, пише Politico.
Причина за тези нагласи са последните новини около сагата за придобиването на Twitter от Илон Мъск, който показа готовност да изпълни поетия ангажимент да купи платформата за 44 млрд. долара.
В последните месеци стана ясно, че Мъск иска Twitter да работи с по-малко ограничения относно това, което потребителите публикуват на платформата. Като абсолютен поддръжник на свободното слово, както сам се определя, той каза също, че ще възстанови блокирания акаунт на Доналд Тръмп. Twitter, както и Facebook и други социални платформи блокираха профилите на Тръмп след щурма на Капитолия, извършен от негови привърженици на 6 януари 2021 г. Мотивите бяха, че неговите публикации насърчават насилие.
Сега бившият президент на САЩ може да възстанови привилегиите си да туитва – точно преди междинните избори през 2022 г. и общите избори през 2024 г. Това накара опонентите на Тръмп отляво да се тревожат какво ще последва.
С няколко докосвания на клавиатурата на смартфона си Тръмп може да събуди журналистите във Вашингтон, да подкрепи рейтинга на някой закъсал политик или да превърне в забавна сензация поредната си идея.
„Успешното купуване на Twitter от Илон Мъск месец преди междинните избори има потенциала да предизвика значителен хаос“, казва Евън Фийни, който е част от мениджмънта на кампанията на Color Of Change, група за защита на гражданските права.
Намерението на Мъск, ако в крайна сметка купи Twitter, е да поведе компанията в различна посока, налагайки по-малко модериране на съдържанието.
Това му спечели висока оценка от консерваторите, които твърдят, че платформата цензурира техните гледни точки. Тръмп каза, че вероятно няма да се присъедини отново към Twitter, но собственото му начинание Truth Social не успя да спечели огромната потребителска база от консерватори, която беше натрупал в Twitter, преди да бъде забранен.
Някои консерватори не виждат Мъск като спасител на платформата.
Джейсън Милър, главен изпълнителен директор на ориентираното към американски консерватори приложение GETTR, казва: „Ентусиастите в социалните медии са уморени от политическата дискриминация и напускат „умиращата синя птица“ в полза на платформи, толериращи свободата на словото, включително GETTR.“
Каквото и да реши бившият американски президент, последният ход на Мъск изглежда прави завръщането му възможно. След като се опита да се откаже от сделката, което доведе до съдебен иск от страна на Twitter, тази седмица Мъск демонстрира готовност да я осъществи.
Обратът дойде две седмици преди процеса в съда в Делауеър, който трябваше да започне на 17 октомври. Twitter отказа да коментира следващите стъпки, които ще предприеме, за да се гарантира, че Мъск ще изпълни своята част от споразумението.
Предстоящата сделка кара някои наблюдатели да се притесняват, че платформата Twitter – която вече е арена на битки – ще стане по-лоша, ако не и опасна.
„Промяната на политиките относно дезинформацията, съдържанието на предизборните реклами и отмяната на блокирането на речта на омразата ще има вредно въздействие върху чернокожите потребители и гласоподавателите“, казва Фийни. „Тази сделка усилва вредите, които тепърва ще се разкриват.“
Ако Мъск удържи на думата си и премахне повечето от действащите правила за модериране на съдържанието, които биха могли да включват забраните за реч на омразата, екстремизмът и дезинформацията ще се превърнат в истинска заплаха за демокрацията.
„Със своите над 300 милиона потребители в целия свят, Twitter може да влияе на всяко решение, което би имало големи последици за нашата демокрация, общество и култура“, казва Ян Шаковски, председател на подкомисията по енергетика и търговия на САЩ, който се занимава със защита на потребителите.
„Призоваваме за внимателно модериране на съдържанието, което балансира важните идеали за демокрация, свободното изразяване и общественото здраве и безопасност“, казва Джесика Гонзалес, съизпълнителен директор на Free Press, непартийна медийна организация.
„Не мисля, че Мъск е демонстрирал, че може да поддържа този баланс или пък, че изобщо го е грижа за него“, казва тя.
Twitter може да се превърне в опасно и вредно място за много малцинствени групи, които също използват платформата, казва още Гонзалез:
„Когато в Twitter се провеждат кампании, съдържащи реч на омразата, насочени по-специално към жени и най-вече към цветнокожи жени, ние знаем, че тези кампании са предназначени да затворят устата на хората. И всъщност да заглушат свободата на словото.“