Кибератаката срещу български сайтове е от Магнитогорск в Руската федерация
Началото на хакерската атака срещу български сайтове е от град Магнитогорск в Руската федерация. Това обяви заместник-главният прокурор Борислав Сарафов на пресконференция на прокуратурата по повод информацията за кибератаки срещу български институции отпреди няколко часа.
В ранните часове на 15 октомври неизвестни лица са предприели атаки към няколко български интернет сайта на правителствени организации, летища, медии и телекомуникационни доставчици. За времето на инцидента атакуваните сайтове са били временно недостъпни или зареждането им е било затруднено, съобщиха от МВР. Няма нерегламентиран достъп до лични данни при хакерските атаки, съобщават от ГДБОП.
По-рано от прессекретариата на държавния глава Румен Радев съобщиха, че интернет страницата на администрацията на президента е била обект на масирана DDoS атака. Този тип атака представлява генериране на твърде висок трафик, който ограничава достъпа до сайта. Предприети са мерки за намаляване на въздействието на атаката, като в нито един момент не е имало посегателство върху съдържанието на сайта, а само затрудняване на достъпа до него, съобщиха още от президентството.
През деня се появи информация, че руската хакерска група KillNet е блокирала достъпа до сайтовете на още държавни институции. За атаката съобщи самата група на официалния си канал в Telegram. Те уточниха, че са ударили сайтове на редица министерства. Хакерите от KillNet се определят като прокремълски патриоти, атакуващи дигиталните инфраструктури на европейски правителства.
Софийската градска прокуратура (СГП) се самосезира във връзка с разпространената информация за атаките.
Главният прокурор на България Иван Гешев и неговият заместник Борислав Сарафов дадоха подробности по случая, като съобщиха, че хакерската атака е направена от град Магнитогорск в Русия.
С помощта на специализиран софтуер атаката е проследена от нейния зародиш, каза Сарафов. Той изрази надежда, че по пътя на международната правна помощ ще се установят конкретните лица, които стоят зад нея. Сарафов подчерта, че хакерската атака от територията на Русия не е първата и припомни атаката срещу „Български пощи“, проведена също от Русия. "Дали е инициатива на някакви лица или на държавни структури не мога да се ангажирам към този момент, защото това е въпрос и на следствена тайна", коментира Сарафов. Той добави, че хакерската атака е срещу държавността.
Главният прокурор Иван Гешев каза, че по случая работят ДАНС, Главната дирекция „Борба с организираната престъпност“, както и специално създаденото подразделение "Киберпрестъпления" към Националната следствена служба. Гешев определи случая като криминално престъпление, което засяга устоите на българската държава. Политическите причини и последствия не са обект на изясняване от българската прокуратура. Тук не е подложен на атака само сайта на президентството, обект на атаката е цялата българска държава като част от европейското семейство, каза Иван Гешев. Обект на атаката са множество министерства, включително МВР, МО, МП, Конституционният съд. Не знам защо са изпуснали прокуратурата, допълни Гешев, като подчерта, че го казва в рамките на шегата.
В отговор на въпрос за връзката на атаката с взривяването на Кримския мост главният прокурор каза, че не е моментът сега да се правят спекулации, да се подхожда несериозно и да се коментират несериозни данни.
Два месеца е срокът за разследване на хакерската атака, но той може да се удължи. Това е преценка на наблюдаващия прокурор. Никой обаче няма желание да не работи активно при тази ситуация, каза още главният прокурор Иван Гешев, цитиран от БТА.