Съкращения в администрацията и по-високи данъци планира Сунак
Правителство в Лондон обяви, че се отказва от плановете си да съкрати 91 000 работни места в държавната администрация. Съкращения обаче ще има, без да бъде поставена конкретна цел за мащаба им. Предстои също така да бъдат повишени данъците и да се намалят разходите, информира говорител на британския премиер, пише БТА, цитирайки Ройтерс.
"Предвид значителните предизвикателства, пред които сме изправени, докато възстановяваме икономическата стабилност, ще трябва да има съкращения в рамките на държавната администрация", заяви говорителят на Риши Сунак, като обясни няма да се поставя "конкретна цифра" относно съкращенията.
В същото време ДПА съобщи, че британски премиер и неговия финансов министър Джереми Хънт обмислят увеличаване на данъците за милиони домакинства, както и свиване на държавните разходи, за да се справят с дупката в бюджета, в рамер на 50 милиарда лири (49,6 милиарда долара). Обсъжда се и разделяне на тежестта поравно между повишаването на данъците и намаляването на разходите.
Сунак и Хънт може да удължат замразяването на праговете, при които се плащат различните ставки на данъка върху доходите и социалното осигуряване. При евентуални увеличения на заплатите, това би вкарало повече хора в по-високите данъчни групи.
Очаква се Хънт да изложи финансовите си планове на 17 ноември.
Възможни са и съкращения на заплатите в реално изражение на служителите в публичния сектор, като според британския вестник „Таймс“ финансовото министерство догодина предвижда увеличение от 2 на сто на възнагражденията на всички служители.
Колко богат е новият британски премиер? Той става мултимилионер още през 20-те си години
Представител на британското финансово министерство е казал за агенция Пи Ей, че все още не са взети окончателни решения относно възнагражденията, и "независим орган ще извърши преглед на заплатите през следващата година".
След като по-рано днес енергийната компания BP обяви, че печалбите й са се удвоили до над 7,1 милиарда лири през третото тримесечие, все по-силни стават призивите за увеличаване на данъка върху свръхпечалбите на енергийните гиганти, за да бъде запълнена дупката в хазната.