Европейският съюз направи крачка напред към създаването на собствена сателитна комуникационна система, след като Европейския парламент и Европейския съвет подкрепиха официално многомилиардния проект. Двете институции постигнаха споразумение по регулаторната рамка и пътната карта на проекта, който цели предоставянето на сигурни услуги както за държавните администрации, така и за крайните потребители на територията на ЕС.

Европейското „съзвездие“ ще покрива Европа и региони, определени като от „стратегически“, включително Африка и Арктика.

Европейският комисар Тиери Бретон определи този ход като „исторически“, като добави, че проектът Infrastructure for Resilience, Interconnection and Security by Satellites (IRIS2) ще засили „ролята на Европа като истинска космическа сила“.

Веднъж изградено, сателитното съзвездие ще осигури сигурна комуникационна инфраструктура за държавите-членки и други административни организации. Инфраструктурата ще даде възможност и на частни оператори да се възползват от нейните възможности, осигурявайки „широколентов достъп за всички“.

За да влезе в сила, планът трябва да бъде финално одобрен от държавите-членки и официално да премине през пълната процедура на Европейския парламент.

Третият опит за изстрелването на Artemis I се оказа успешенНАСА успя да изстреля Artemis I към Луната. Това стана от третия опит, след като предишните два бяха отложени поради технически проблеми Сателитна система за 6 млрд. евро

В началото на годината, Европейската комисия (ЕК) очерта инвестиционен план на стойност 6 милиарда евро за разработване на нова сателитна система, която да осигури свързаност и да поддържа критичната инфраструктура, свързана с икономиката, сигурността и отбраната.

Когато бъде изградена, системата ще се свърже с другите основни сателитни инициативи на ЕС, включително глобалната навигационна система „Галилео“ и „Коперник“, която се използва за наблюдение на Земята. Програмата се очаква да стартира официално през 2023 г.

ЕК иска да използва космическата свързаност като „стратегически актив“ за устойчивостта на континента, позволяващ технологичен суверенитет, конкурентоспособност и достъп до бърза свързаност за хората и бизнеса. Сигналът ще бъде криптиран и ще осигурява „свързаност в географски области от стратегически интерес“, включително Африка и Арктика, намалявайки глобалната зависимост от изградената от Китай инфраструктура.

Инициативата на ЕК се очаква да влезе в остра конкуренция с частни сателитни системи като Project Kuiper на Amazon и Starlink на SpaceX.