EIU 2022: Американски и руски мегаполиси стават все по-скъпи за живеене
Ню Йорк е най-скъпият метрополис в света през 2022 г., споделяйки тази “титла” със Сингапур, според годишното проучване на Economist Intelligence Unit (EIU), съобщава The Guardian.
Класирането на Сингапур на върха на индекса не е изненада. Градът-държава беше вторият най-скъп град през 2021 г. и номер 1 през осем от последните 10 години.
Миналогодишният лидер Тел Авив сега е на трето място, Сидни попада в Топ 10, като още други австралийските градове също се изкачват нагоре в класацията.
Руската столица Москва, както и Санкт Петербург, се изкачват с 88 места, влизайки сред първите 40 от общо 172 града. Причина за по-скъпия живот в посочените руски градове са ръстът на цените в условията на наложените на Русия санкции от страна на Запада и динамичният енергиен пазар, отбелязват от EIU.
Шест от осемте най-бързо покачващи се в класацията градове са американски, водени от Атланта. Причина за това е силният долар през последните месеци, който се разглежда като сигурна инвестиция по време на криза. Лос Анджелис се издига до четвърто място, а Сан Франциско - до осмо.
На този фон градовете в страните, чиито валути се понижиха, падат с няколко места надолу. Пример за това са японските Токио и Осака, които са съответно на позиции 37 и 43, след като през 2021 г. бяха под номер 13 и 10.
Валенсия е любимият град на експатите. Виена е най-недружелюбна Това показва класацията Expat City Ranking 2022 на Internations
Стокхолм и Люксембург падат с най-много места надолу - по 38 - и са съответно на 99-о и 104-то място.
Столиците на разтърсваните от граждански войни Сирия и Либия - Дамаск и Триполи - запазват местата си като най-евтините градове в проучването.
Три анкетирани града в Обединеното кралство също са паднали rqzko надолу в класацията, пише The Guardian. Лондон сега е 28-ми от 17-ти през 2021 г., Единбург е на 46-о от 27-о място, а Манчестър е на 73-а позиция в сравнение с 41-ва миналата година.
Глобалният скок на инфлацията набираше скорост още преди нахлуването на Русия в Украйна през февруари да причини прекъсвания на доставките на ключови стоки, особено храни. Последвалите санкции срещу Русия предизвикаха допълнителни скокове в цените на петрола, газа и други енергийни източници, отбелязва The Guardian.
Утехата за някои от тези увеличения e в „по-сдържаният“ скок на цените на стоките и услугите за отдих. „Това обаче може да отразява по-слабо търсене, тъй като потребителите се фокусират върху харченето за основни стоки“, подчертават от EIU.
Прогнозата на Economist Intelligence Unit е, че в някои страни цените може да започнат да намаляват, докато лихвените проценти се повишават.
„В случай, че войната в Украйна не ескалира, прогнозираме, че цените за енергия и храни, както и за доставките на суровини като метали, вероятно ще паднат рязко през 2023 г. в сравнение с нивата от 2022 г., макар и да останат по-високи от предишните нива“, се казва в доклада на EIU.