Сунак: Златната ера на отношенията между Великобритания и Китай приключи
Британският премиер Риши Сунак обяви края на т.нар. “златна ера” на отношенията с Китай, като обяви по-близките икономически връзки със страната през последното десетилетие като “наивни” и заяви, че оттук насетне Обединеното кралство ще “развие” позицията си спрямо азиатската държава, съобщи BBC.
Обединеното кралство сега трябва да замени пожелателното мислене със "силен прагматизъм" към конкурентите, каза Сунак, добавяйки, че не бива да се подценява и глобалното значение на Китай.
Миналия месец британският премиер бе притиснат от торите да втвърди позицията на страната спрямо Китай. Думите му сега идват след няколкодневни протести в азиатската страна заради строгите мерки за овладяване на разпространението на коронавируса.
В неделя китайската полиция извърши няколко ареста, а журналист от BBC беше задържан, докато отразяваше протест в Шанхай. По време на ареста той беше бит и ритан от органите на реда и задържан няколко часа, преди да бъде освободен.
Сунак заяви, че по отношение на протестите Китай е "избрал да предприеме допълнителни мерки, включително чрез нападение срещу журналист на BBC". Страната се превръща във все по-сериозно предизвикателство за ценностите и интересите на Острова, движейки се към по-голям авторитаризъм.
Премиерът добави, че "златната ера" на отношенията между Обединеното кралство и Китай е "свършила", заедно с "наивната идея", че повече търговия със Запада ще доведе до политическа реформа в Китай. Фразата "златна ера" се свързва с по-тесни икономически връзки при бившия премиер Дейвид Камерън. Отношенията между Лондон и Пекин оттогава насетне обаче се влошиха.
Обединеното кралство ще работи със съюзници, включително САЩ, Канада, Австралия и Япония, за да „управлява това изостряне на конкуренцията, включително с дипломация и ангажираност“, обяви Сунак.
„Това означава да се изправим срещу нашите конкуренти не с грандиозна реторика, а със силен прагматизъм“, добави той.
Сунак и китайският президент Си Дзинпин трябваше да се срещнат за първи път на срещата на върха на Г-20 в Индонезия по-рано този месец, но срещата беше отменена след ракетен взрив в Полша. Според информации предшественикът му - Лиз Тръс, е планирала да категоризира Китай като „заплаха“ за Обединеното кралство като част от прегледа на външната му политика.