Рекордните Covid случаи влошават икономическите перспективи пред Китай
Китай продължава да съобщава за рекордно високи нива на случаите на COVID-19, а много градове в страната наложиха локални забрани, масови тестове и други ограничения, които подхранват недоволството и помрачават перспективите пред втората по големина икономика в света.
Дневните случаи на Covid-19 в страната достигнаха рекордни равнища, като днес беше съобщено за 32 695 случая. От тях 1860 са в Пекин, повечето - безсимптомни, съобщи Associated Press.
Повишаването на броя на инфекциите близо три години след появата на пандемията в централния град Ухан поставя под съмнение надеждите на инвеститорите, че Китай скоро ще смекчи твърдата си политика в сферата.
Ограниченията се отразяват негативно както на блокираните жители, така и на производството в страната, включително на най-големия завод за iPhone в света, който преди дни беше разтърсен от сблъсъци между работници и служители по сигурността.
В резултат на това, брокерската компания Nomura намали прогнозата си за БВП на Китай за четвъртото тримесечие от 2,8 % на 2,4 % на годишна база и понижи прогнозата си за целогодишния растеж от 2,9 % на 2,8 %, което е далеч от официалната цел на Китай - около 5,5 % за тази година. Понижена е и прогнозата за растежа на БВП на Китай за следващата година – от 4,3% на 4,0%.
На фона на опитите на целия свят да функционира нормално въпреки вируса, ръководството на Китай се придържа към политиките за нулево разпространение. Основният довод на президента Си Дзинпин е, че това е необходимо, за да се спасят човешки животи и да се предотврати претоварването на медицинската система.
Това, очаквано, се отрази и на китайските акции, които се понижиха, тъй като опасенията от рекордно високите дневни случаи на COVID-19 в страната и тяхното отражение върху функционалността на местната икономика засенчиха някои положителни сигнали.
Епидемия и локдауни
В сряда 31 444 нови локални случаи на COVID-19 счупиха рекорда, поставен на 13 април, когато търговският център Шанхай беше парализиран от пълно блокиране на 25 милиона жители, което продължи два месеца.
Този път обаче големите огнища са многобройни и отдалечени, като най-големите са в южния град Гуанджоу и югозападния Чунцин, въпреки че ежедневно се съобщава за стотици нови инфекции в градове като Чънду, Дзинан, Ланджоу и Сиан.
Според оценки на Nomura повече от 1/5 от БВП на Китай реално е блокиран - дял, по-голям от този на цялата британска икономика, а най-изненадващото е, че всъщност официалните данни за броя на случаите са ниски по световните стандарти. Китай обаче се опитва да пресече всяка възможност за разпространяване на инфекцията, което е огромно предизвикателство с оглед на това, че тази зима ще е първата, в която Китай е изправен пред силно заразния вариант Omicron.
Наскоро Китай започна да либерализира подхода на масови тестове и карантина, тъй като се стреми да избегне широкомащабните мерки като блокиране на цял град. Затова все по-често се въвеждат необявени публично локални мерки.
Крайният североизточен град Харбин, например, обяви блокиране на някои райони в четвъртък, а в други градове, включително Пекин, Шанхай и курортният град Саня на остров Хайнан, е ограничено движението на наскоро пристигналите.
Централният град Джънджоу, където работниците в огромната фабрика на Foxconn, която произвежда iPhone за Apple, организираха протести, обяви пет дни на масови тестове в осем района, като по този начин производственият център стана поредният мегаполис, който възобнови ежедневните тестове за милиони жители.
Очакваното рязко забавяне на растежа в Китай се очаква да се отрази негативно както на вътрешния пазар на страната, така и на държави като Япония, Южна Корея и Австралия, които изнасят продукти и стоки за стотици милиарди долари за втората по големина икономика в света.
Жителите на Пекин започнаха да пазаруват панически, след като в града бяха отворени нови карантинни центрове
Жители на китайската столица опразниха рафтовете в супермаркетите и претовариха приложенията за доставки, след като градската управа нареди да бъде ускорено изграждането на центрове за карантиниране за ковид и полеви болници, предаде Associated Press.
Несигурност и непотвърдени слухове за локдаун в някои от кварталите на Пекин предизвикаха търсене на храна и други продукти, каквото не е имало от месеци.
Импровизираните карантинни центрове и полеви болници, набързо устроени във физкултурни салони, изложбени центрове и други големи закрити места, станаха печално известни с лошите условия за живот и недостига на храна. Повечето от жителите на града вече бяха посъветвани да не напускат комплексите, в които живеят, като около някои от тях вече се издигат заграждения. На входовете служители, облечени в бели предпазни костюми спират неупълномощени лица и карат жителите да сканират здравните приложения на телефоните си, за да получат достъп.
Някои от приложенията за доставки на хранителни продукти в Пекин бяха претоварени. Увеличаването на търсенето в комбинация с недостиг на служители означава, че някои клиенти на популярната онлайн услуга не са успявали да си резервират доставки на продукти в рамките на деня. Някои китайски потребители на онлайн приложенията твърдят, че недостигът на служители се дължи на това, че някои от доставчиците живеят в комплекси, поставени под локдаун. AP отбелязва, че не е успяла да потвърди тази информация от независими източници.