Страхът от рецесия в САЩ отново завладя Уолстрийт
Акциите в американската търговия паднаха в сряда, след като нова порция икономически данни предизвикаха тревога за това как икономиката издържа на строгата политика на Федералния резерв, пише Wall Street Journal.
S&P 500 загуби 62,11 пункта, или 1,6%, до 3928,86, като всеки от неговите 11 сектора е на червено. Индустриалният Dow Jones падна с 613,89 пункта, или 1,8%, до 33296,96. Индексът Nasdaq загуби 138,10 пункта, или 1,2%, до 10957,01.
Данните от сряда сутринта показаха, че продажбите на дребно са спаднали с 1,1% през декември, като по-високите лихви и инфлацията са навредили на разходите на домакинствата за превозни средства, бензин и мебели. Инфлацията на цените на едро се понижава до най-бавния си темп от март 2021 г., подобрявайки перспективите за потребителските цени, но хвърляйки облак върху надеждите за „меко приземяване“, пише WSJ.
Брокери на деривативни инструменти залагат, че данните все пак засилват шансовете Фед да предприеме сравнително малко увеличение от четвърт пункт на лихвения процент на предстоящата си среща.
Въпреки надеждите за по-бавно темпо на повишаване на лихвените нива, инвеститорите са все по-притеснени от риска от рецесия.
В резултат на това инвеститорите се хвърлиха да купуват съкровищни облигации, повишавайки цените им. Доходността на 10-годишните държавни облигации се понижи до 3,374% от 3,534% във вторник.
Междувременно в събитие на WSJ.com в сряда сутринта президентът на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард каза, че очаква референтната лихва да достигне между 5,25% и 5,50% тази година, което е доста над пазарните очаквания от около 4,9%.
Акциите се повишиха в началото на тази година на повечето големи пазари след тежката 2022 г., подкрепени от увереността, че инфлацията може да се насочи към целите на централните банки, без да причини голяма рецесия.
Някои финансови мениджъри обаче казват, че оптимизмът може да е бил неуместен.