Норвежки археолози смятат, че са открили най-стария рунически камък в света. Той е изписан преди почти 2000 години, което го прави с няколко века по-стар от предишните открития, съобщават от Музея за история на културата в Осло, цитирани от научната информационна платформа Phys.

Квадратният камък е с размери около 30 на 30 сантиметра и е намерен при разкопаването на останки от древно погребение в края на 2021 г. в Тирифьорден, северозападно от Осло, преди строителството на железопътна линия.

Въглеродното датиране на кости и дърво, намерени в гроба до руната, показват, че тя е изписана някъде между първата и 250 г. от н.е., добавят от от Музея за история на културата в Осло и посочват, че откритието, което може да датира от времето на Исус Христос, е "мечта за рунолозите", които изучават древните рунически азбуки, надписи и тяхната история.

"Смятахме, че първите руни в Норвегия и Швеция са се появили през 300 или 400 г., но се оказва, че някои рунически камъни може да са много по-стари, отколкото смятахме досега. Това е уникално откритие", казва рунологът Кристел Зилмер пред норвежката информационна агенция NTB.

Археолози откриха нов древен храм на Посейдон?Останките са открити за първи път през 2021 г., но едва преди няколко месеца археолозите разбират, че те вероятно са част от храм на древногръцкия бог на морето

Камъкът Свингеруд

Находката, наречена "Камъкът Свингеруд" на името на мястото, където е намерена, има „много специален вид“, разказва Зилмер, цитирана от CNN.

По думите ѝ камъкът се отличава с "неочаквана" смесица от тънко врязани, плитки руни, руноподобни знаци и други визуални мотиви. Някои от надписите са със зигзагообразна форма, докато други имат решетъчен модел.

Ако се превърнат в римски букви, осем руни на лицевата страна на камъка изписват думата "idiberug". Според Зилмер това може да е името на жена, наречена "Идибера", може да се отнася за роднина, наречен "Идиберунг", или да гласи: "за Идибера".

Но учените все още не могат да кажат със сигурност какво означава този надпис, тъй като начинът на изписване на руните се е различавал много на различните места, а езикът се е променял с течение на времето.

Руните – най-древната скандинавска писменост

Руните са най-старата позната форма на писменост в Скандинавия, а азбуката е била широко използвана през епохата на викингите чак до късното Средновековие, твърдят от Университета в Осло.

Вече има намерени няколко хиляди руни от епохата на викингите - между 793 и 1066 г. - но доказателствата за руни от по-ранни времена остават оскъдни. Счита се, че от руническите камъни, открити в Норвегия, само около 30 датират по-рано от около 550 г.

„Камъкът Свингеруд“ е единственият артефакт, открит от археолозите, който датира отпреди 300-та година.

"Това означава, че традицията на руническите камъни е по-стара, може би дори с няколкостотин години, отколкото предполагахме досега. Но това също така ни кара да се замислим какво друго не знаем по отношение на използването на руническото писмо в скандинавското общество от ранната желязна епоха", категорична е Зилмер.