ЕС обмисля "една от най-големите забрани на химикали в историята"
Европейският съюз (ЕС) започна да разглежда във вторник предложение за забрана на широко използвани, потенциално вредни вещества, известни като PFAS или "вечни химикали".
Тази инициатива може да се превърне в най-мащабното регулиране на химическата промишленост в историята на блока, посочва Reuters.
Подобни химикали се използват в милиони продукти, включително автомобили, текстил, медицинска апаратура, вятърни мелници и незалепващи тигани, тъй като са устойчиви на екстремни температури и корозия. В същото време обаче те са свързани с рискове за здравето като рак, хормонална дисфункция и отслабена имунна система, както и с увреждане на околната среда.
Пет държави - Германия, Нидерландия, Дания, Швеция и Норвегия, която не е членка на ЕС, си сътрудничат по предложението. В съвместно изявление те са категорични, че ако то бъде прието, то ще се превърне в "една от най-големите забрани на химически вещества, налагани някога в Европа".
"Забраната на PFAS ще намали тяхното разпространение в околната среда в дългосрочен план. Тя също така ще направи продуктите и процесите по-безопасни за хората", обясняват те.
Според проектопредложението след като забраната влезе в сила, компаниите ще имат между 18 месеца и 12 години, за да въведат алтернативи на повече от 10 000 PFAS, в зависимост от наличието на такива.
"В много от случаите понастоящем не съществуват такива алтернативи, а за някои от тях вероятно никога няма да съществуват", се казва още в изявлението на петте държави, които призовават компаниите да работят върху създаването на заместители.
Хидроизолационните агенти за текстил са сред най-лесните за заместване, като за целта може да се използва парафин. Но за използването им в някои медицински изделия все още няма алтернативи.
Прозвището "вечни химикали" идва от факта, че те имат способността да се натрупват във водата и почвата, тъй като не се разграждат заради изключително силната връзка между въглеродните и флуорните атоми. По време на брифинг за медиите в Брюксел Одун Хегелунд от Норвежката агенция по околна среда посочва размерите на този проблем - "вечни химикали" вече могат да бъдат открити по целия свят.
Пътят на Полша към еврото – дебатът се разгаря отновоПолската фондация за икономическа свобода поема управлението на Националната кампания „Пътят към еврото”
"Можете да откриете PFAS при пингвините в Антарктика, при полярните мечки в Арктика и дори в дъждовната вода в Тибет", акцентира той.
Анализът на екипите на петте държави показват, че има фармацевтични и ветеринарни продукти, дезинфектанти, химикали за растителна защита и др., които ще трябва да се ползват от т.нар. дерогации, тъй като вече попадат в обхвата на още по-строги съществуващи регулаторни режими.
Дълъг процес
Държавите, представили проектопредложението, акцентират също така, че след въвеждането на забраната натрупването на подобни химикали в околната среда ще продължи още много години, но това трябва да се направи.
BEUC, европейската асоциация на националните агенции за защита на потребителите, подкрепя напълно инициативата.
"Призоваваме ЕС да пристъпи възможно най-бързо към това ограничение", се казва в изявление на организацията.
За да се случи това обаче, предложението ще бъде разгледано от две научни комисии - за оценка на риска и за социално-икономически анализ, които работят в рамките на Европейската агенция по химикалите. Според агенцията, цитирана от Reuters, това може да отнеме повече от обичайните 12 месеца.
След това Европейската комисия и държавите-членки на ЕС трябва да вземат решение за окончателния вариант на законодателството. В крайна сметка се предвижда то да влезе в сила през 2026 или 2027 г.
В други региони на света също текат инициативи за ограничаване на PFAS. През август правителството на Съединените щати обяви, че ще предложи определени "вечни химикали" да бъдат категоризирани като опасни вещества в рамките на американската програма Superfund.
Едновременно с това, през декември инвеститори, управляващи активи на стойност 8 трилиона долара, изпратиха писма до 54 компании, в които ги призоваха да преустановят използването на този тип химикали.
Нова регулация за защита на икономиката на ЕС влиза в сила от днесРегулацията има за цел да гарантира, че
И това е разбираемо, ако приемем статистиката, цитирана от петте държави, които стоят зад идеята. Според нея общите годишни разходи за лечение на здравословни проблеми, предизвикани от излагането на PFAS в Европа, се оценяват на 52-84 млрд. евро.
Организирана съпротива
Недвусмислено доказаната вреда на "вечните химикали" далеч не означава обаче, че вече няма организирана съпротива срещу подобни регулации.
Производителите и потребителите на PFAS вече имат сформирана лобистка подгрупа в рамките на Европейската асоциация на производителите на химикали, в която влизат BASF, 3M, Bayer, Solvay, Merck KGaA и производителят на тефлон Chemours.
Групата FPP4EU, в която членуват 14 компании, вече обяви, че ограниченията ще имат "огромно въздействие" върху много продукти за ежедневна употреба и че асоциацията ще посочи необходимостта от определени изключения при обществените консултации.
"Основната загриженост на FPP4EU е, че предложението за ограничения все пак може да доведе до нарушаване на определени вериги за създаване на стойност и в крайна сметка да премахне някои ключови приложения", смята Джонатан Крозиър, председател на FPP4EU по въпросите на застъпничеството и комуникациите, цитиран от Reuters.